Bu alarm üç gün önce niye verilmedi?

İBB Afet Koordinasyon Merkezi, meteorolojinin uyarısı üzerine 'en üst düzeyde alarma' geçti. Akıllarda ise şu soru var: "9 Eylül sabahından yani 23 kişi ölmeden önce neden bu önlemler alınmadı?"İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), meteorolojinin uyarısı üzerine dün sabah saatlerinde ‘en üst düzeyde alarm’a geçti. Kritik bölgelere araç, gereç ve personel gönderildi. İstanbul Valisi Muaammer Güler’de alınan detaylı önlemleri anlattı. Akıllara şu soru geldi: “Bu uyarı neden 9 Eylül sabahı yapılmadı ve 23 kişi yaşamını yitirdi...”
AKOM’dan dün sabah 09.30 itibariyle yapılan yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre cuma akşamı (dün akşam) ve cumartesi günü (bugün) yeni bir yağışlı havanın geleceğinin tahmin edildiği belirtildi. Yeni alınan raporlar doğrultusunda AKOM’un en üst düzeyde alarma geçtiği ifade edilen açıklamada, aşırı yağış durumunda kentin Anadolu ve Avrupa yakalarında 2 bin 220 araç gereç ve 6 bin 370 personelin kritik bölgelere konuşlandığı vurgulandı.

Onarım sürüyor
Açıklamada ayrıca selden etkilenen ve yeni yağışlarla etkilenmesi muhtemel bölgelerde itfaiye, zabıta, yol bakım, İSKİ, arama kurtarma ekipleri hazır bekletiliyor. Toplamda 1225 personel, 406 araç, 104 motopomp, 34 botla sürdürülen kurtarma çalışmalarına, itfaiye ekipleri 556 personel, 117 araç, 104 motopomp, 30 botla, Zabıta Daire Başkanlığı 242 personel, 49 araçla, Yol Bakım Onarım Müdürlüğü 226 personel, 99 araçla, İSKİ 151 personel, 136 araçla, Belediye Arama Kurtarma Birliği 50 personel, 4 bot ve 5 adet 4x4 araçla katıldığı belirtildi.

Cadde trafiğe kapatılacak
İstanbul Valisi Muammer Güler de akşam saat 16.15 sıralarında kameraların karnşısına geçti ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün akşam saatleri ve yarın için yaptığı ‘şiddetli yağış’ uyarısını hatırlattı. “Hazırlık seviyesinde çalışmalar yürütülüyor” diyen Vali Güler, şöyle uyardı:
“Taşkınlara karşı riskli durumda olan, daha önce ev ve işyerini su basan vatandaşların duyarlı olmalarını istiyoruz. Su tahliye kanalları ve derelere yakın yerlerde araçlarını bulundurmasınlar. Araçlarını, malzemeleri işlerine bırakmasınlar. Bunlar da selden zarar görebilir. Yağışlı havalarda özel araçla yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Toplu taşıma araçlarının kullanılmasını öneriyoruz. Riskli yollarda alternatif olarak TEM Otoyolu’nun kullanılmasını ve mümkünse tekrarlıyorum toplu taşımanın kullanılmasını öneriyoruz. Basın ekspres yolu şu an kimi zaman açık, kimi zaman kapalı olarak kontrol altında. Herhangi bir taşkın tehlikesinde öncelikle bu yol kapatılacaktır.
Buna karşı alternatif plan hazırlanmıştır. Sürücüler bu durumda TEM, sahil yolu ve E5 yolunu kullanmalıdır. Atatürk Havalimanı’na gidecekler de sahil yolu ve E5’i kullanabilir. TEM otoyolu üzerinde emniyet şeritleri ilk yardıma koşacak araçlar içindir. Bu yolları kullanan araçlar trafikten men edilecektir. Vatandaşa düşen en önemli görev güvenlik şerine girmemeleridir. Emniyet şeridine giren araçları diğer sürücüler korna çalarak uyarlamı ve plakasını alarak polise bildirmelidir.”

Catalca’da sağlık TIR’ı
Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü’nün Çatalca merkezde iki doktor, dört hemşire, iki laborant, 10 psikolog, dört şoför, bir temizlik personeli olmak üzere toplam 23 personeli görevlendirerek, bölgeye bir sağlık TIR’ı ve iki minibüsü tahsis ettiği edildiği belirtilen açıklamada, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nca Silivri, Çatalca ve Selimpaşa’ya üç çadırın kurulduğu gıda yardımı gönderildiği kaydedildi.
Altyapısı hasar gören Çatalca’ya 14 tanker ile içme suyu gönderilirken sel bölgelerinde dolaşan 15 mobil büfe kumanya ve sıcak çorba dağıtıldığı ifade edildi. (Radikal)