Bu asansöre dikkat edin

Yılan hikâyesine dönen engelli asansöründe mutlu son... İstanbul'un en kalabalık bölgelerinden Sirkeci'deki engelli asansörü, üç yıllık gecikmenin ardından dün nihayet hizmete açıldı.

İSTANBUL - Yılan hikâyesine dönen engelli asansöründe mutlu son... İstanbul'un en kalabalık bölgelerinden Sirkeci'deki engelli asansörü, üç yıllık gecikmenin ardından dün nihayet hizmete açıldı. Engelliler, artık mahşeri kalabalığın içinde karşıdan karşıya güvenle geçecek.
Eminönü vapur iskelelerini Sirkeci'ye bağlayan üstgeçide engelli asansörü yapılması, 2002'de gündeme geldi. Büyükşehir Belediyesi projede olduğu halde üstgeçidi asansörsüz inşa edince Omurilik Felçlileri Derneği (OFD) hukuk mücadelesi başlattı. Mahkeme kararı üzerine projeye yeniden asansör eklendi. Geçidin her iki ayağına, 2002 fiyatlarıyla 150 milyar lira harcanarak iki asansör yapıldı. Asansörü kullanacak engellilere anahtar dağıtımı işi büyükşehir belediyesi bünyesindeki İstanbul Özürlüler Merkezi'ne (İSÖM) verildi.
Bu kez anahtarsız olacak!
Ama İSÖM bir süre sonra rapor hazırlayarak çevrede asansörde kalacak engellilere yardım edecek görevli bulunmadığını ayrıca asansörün amacı dışında yük taşımak için kullanıldığını açıkladı. Asansör bu sorunlar yüzünden üç yıl boyunca kapalı kaldı. Durum basına yansıyınca asansörü tamir eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, özürlülerin rahat giriş-çıkışı için asansör önüne rampa koydu. Ekipler, anahtar sorununu kökten çözmek için de asansördeki kilit sistemini kaldırdı.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşlardan 15 günde bir bakımdan geçecek olan asansörü sadece engellilere bırakmalarını, özellikle yük ve eşya taşımada kullanmamalarını istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7646757646750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.