Bu ay karınları doyacak

Bu yıl İstanbul'un bazı bölgelerindeki iftar çadırlarının yerini, gezici aşevleri aldı. Mecidiyeköy' deki gezici aşevinde her gün 3 bin kumanya dağıtılıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Bu yıl İstanbul'un bazı bölgelerindeki iftar çadırlarının yerini, gezici aşevleri aldı. Mecidiyeköy' deki gezici aşevinde her gün 3 bin kumanya dağıtılıyor. Gezici aşevi, iftara bir saat kala Mecidiyeköy Meydanı'na geliyor. Kumanyalar, kuyruğa girenlere iftar saati beklemeden dağıtılıyor.
Çocuklarına da alıyorlar
Kimi kumanyayı alıp hızla uzaklaşıyor, kimi verilen karton kolileri ters çevirip masa yapıyor. İftara 15 dakika kala, sokak, karton masalarla dolu küçük bir restoranı andırıyor. Kuyrukta, iftara yolda yakalananlar da var, meraklılar da. Ancak kuyruktakilerin çoğu, yine işsiz ve evsizlerden oluşuyor.
Geçimini kâğıt toplayarak kazanan bir adam, kâğıt çuvalını bir kenara koyup sıraya giriyor. Elimizde fotoğraf makinesini görünce tedirgin oluyor, utanıyor, kafasını eğiyor. Bazıları, birkaç paket kumanya birden alıyor. Belli ki, evde çocukları onu bekliyor.
Kuyrukta bekleyenlerden biri utangaç gözlerle fotoğraf makinesine bakıyor. 24 yaşındaki Yıldırım Durmuş, yemeğe ihtiyacı olduğunu gizlemiyor.
Gurbette yaşamak zor
Sorularımıza yumuşak bir sesle cevap veren Durmuş'un hayat hikâyesi, Ağrı'dan İstanbul'a uzanıyor. Ev kirasını ödeyemediği için Şişli Etfal Hastanesi'nin bahçesinde yaşayan Durmuş, badanacılık yaparak memleketindeki sekiz kişilik ailesine bakmaya çalışıyor. Durmuş, ayda kazandığı 450 YTL'nin 250'sini ailesine yolluyor.
Yıldırım Durmuş'un yanında, hastane bahçesinde tanışıp, arkadaş olduğu 32 yaşındaki Erdal Tufan var. Şarküteride çalışan Tufan'ın Eyüp'teki evinin kirası 250 YTL olunca, o da çareyi hastaneye sığınmakta bulmuş. Yıllar önce eşi ve iki çocuğunu Malatya'da bırakarak İstanbul'a gelen Tufan da, kazandığı aylık 400 YTL'nin büyük bölümünü ailesine yolluyor.
'İhtiyacı olanlar yesin'
Durmuş ve Tufan, kumanyalarıyla sessizce uzaklaşırken, bazıları karton kolilerden çoktan masa yapmış kendine. Bir masada üç tane Karslı inşaat işçisi oturuyor. İçlerinden Fikret Aslan, durumu özetliyor: "Bize şantiyede yemek veriyorlar. Ama bugün izin günümüz olduğu için buraya geldik. Diğer günler şantiyede yiyoruz. Daha fazla ihtiyacı olanlar buradan yesin ki, bu güzel hizmet amacına ulaşsın."
İki çocuğuyla özenle masalarını kuran ve yemeklerini üstüne dizen Hakkı Duman ise çocuklarını buraya özellikle getirdiğini söylüyor. Bomonti'de çalıştığını belirten Duman, "Akşamları iftara yetişemiyorum. İki oldu aşevinden yiyorum. Bugün de özellikle çocukları getirdim. Buradaki dayanışmayı görmelerini istedim. Etraflarındaki muhtaç insanları görsünler ve büyüyünce yardım etsinler" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7597377597370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.