'Bu Barış Atay meselesi değildir'

'Bu Barış Atay meselesi değildir'
'Bu Barış Atay meselesi değildir'
Ankara'da 'Redhack' ve 'Anonymous' soruşturması kapsamında, dört gün gözaltında tutulduktan sonra savcılık tarafından serbest bırakılan Barış Atay, yaptığı basın açıklamasında "Bu bir Barış Atay meselesi değildir" dedi.

Sanat Meclisi, Barış Atay'ın Redhack soruşturması kapsamında gözaltına alınmasına ilişkin Beyoğlu’nda bulunan Yeşilçam Sineması’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya operasyon kapsamında gözaltına alınan sanatçı Barış Atay da katıldı. Grup üyeleri sinema salonunda “#direnenlerinsesihepaynıdır, Sanat Meclisi” yazılı pankart açtı. Sanat Meclisi adına yapılan basın açıklamasında hükümet eleştirilirken, Gezi olaylarına değinildi. Açıklamada şunlara yer verildi: “Hükümetin her türlü hak aramayı gazla TOMA’yla ezmeye çalışan tavrından dolayı insanlar ‘yeter artık’ dedi ve sokaklara çıktı. Halkın bu öfkesine ve coşkusuna, halkın bir parçası olan aydın ve sanatçılar da kayıtsız kalmadı. Halkımızla omuz omuza olduk. Biz bu ülkenin tiyatrocuları, sinemacıları, müzisyenleri, ressamları, şairleri, heykeltraşları, fotoğraf sanatçıları, performans sanatçıları, dansçıları, edebiyatçıları… Mehmet Ali Alabora, Barış Atay başka nedenler bahane edilerek gözaltına alınan diğer sanatçılar ve onlar nezdinde bize yapılan bu uygulamayı protesto ediyoruz. Güneşi balçıkla sıvayamazlar. Siz bizi yalnızlaştırmaya çalıştıkça biz daha çok bir araya geleceğiz.”

ASIL YÜREKLİ İNSANLAR ONLARDIR

Operasyon kapsamında gözaltına alınan Barış Atay da açıklama yaptı. Aynı operasyonda kendisiyle birlikte gözaltına alınan arkadaşlarının ismini tek tek sayan Atay, “Asıl yürekli insanlar onlardır” dedi. Atay, bundan sonra daha büyük savaş verileceğini belirterek şunları söyledi: “Biz sanat meclisi olarak, sürekli halkın yanında olduğumuzu söyleyerek biraraya geldik. Sizlerin de dikkat çekmeniz gereken, sadece bizim ismimiz değil, asıl isimleri duyulması gereken yürekli insanlar olduğunu düşünüyorum. Bu arkadaşlarımızın ismini tek tek saymak için sizden izin istiyorum. Salih, Uğur, Taşkın, Ulaş, Abidin, Erbay, Necmi, Taylan, Meltem, Duygu, Alaattin, Emrah ve Murat... Asıl desteği, asıl takdiri hakkeden, gerçekten yürekli olan insanlar onlar. Çünkü herhangi bir kamuoyu desteği beklemeden, hatta geleceğini bilmeden, sadece yaşadıkları ülkenin daha aydınlık bir geleceğe ihtiyacı olduklarını bildiklerinden, buna inandıklarından, bunun için mücadele etmenin gerekliliğini bildiklerinden dolayı bu yola çıktılar. Binlercesi yüz binlercesi gibi ilk değiller. Son hiç olmayacaklar. Bence artarak da çoğalacaklar, daha önce de söyledim gibi, bu bir Barış Atay meselesi değildir. Bu bir sanatçı meselesi değil, bu bir görünürlük, popülerlik meselesi değil, sadece benim şahsım belki de birkaç insanın daha fazla tanıyor olmasıydı… Umarım bir işe yaramıştır. Çünkü bu hukuksuz davalarla insanların sorgusuz sualsiz kodese atıldıkları, tutuklandıkları, tutsak edildikleri günleri her zaman gördük. Bundan sonra görmemek için daha büyük savaş verecektir bu insanlar.”