'Bu bavulun çok ağır, içerisinde ceset mi var?'

Münnevver Karabulut cinayetiyle ilgili hazırlanan iddianamede daha önce bilinmeyen detaylar da ortaya çıktı. Amca Hayyam Garipoğlu'nun iddianame ile ilgili ilk yorumu ise 'hepsi yalan' oldu
18 yaşındaki Münnevver Karabulut'un öldürülmesi ile ilgili hazırlanan iddianamede daha önce bilinmeyen detaylar da ortaya çıktı. Cesedi Bahçeşehir'den Etiler'e taşıdığı korsan taksinin sürücüsü, Cem'e “Bu bavulun çok ağır, içerisinde ceset mi var?” dedi. Polise göre evin her yerinde kan lekeleri vardı. Cem'in annesi ile babası ise ifadelerinde, evdeki kan lekeleri yüzünden birbirleriyle çelişti. Lekeler için annesi ‘kusmuk’ babası ise, ‘kan’ dedi. Tanık olarak ifadesi alınan arkadaşlarına göre ise Cem, Münevver'in etek giymesini istemiyordu.

GAZETEDEN OKUDU, ŞÜPHELENDİ
İddianamede Esenyurt’ta korsan taksi durağı işleten Erdal Şahin'in ifadesine de yer verildi. Erdal Şahin tanık olarak poliste verdiği ifadesinde Cem Garipoğlu'nu cinayetin işlendiği 3 Mart 2009 günü saat 18.15 sıralarında arayarak araba istediğini anlattı. İfadesine göre Erdal Şahin, yanında çalışan Mehmet Ceyhan Benice'yi sırası geldiği için Cem'in verdiği adrese gönderdi. Mehmet Ceyhan Benice daha sonra işyerine gelmedi. Ertesi gün Mehmet Ceyhan Benice, gazetede Etiler'de çöp konteynırında bavul ve gitar kutusunda ceset bulunduğunu okudu. Arabasını kontrol ettiğinde kan gördü. Patronu Erdal Şahin'e “Dün akşam Bahçeşehir’den aldığım yolcuyu Etiler semtine bıraktım. Yolcunun ağır bir bavulu ve elinde gitarı vardı. Bavuluna yardımcı oldum. Şahsa 'Bu bavulun çok ağır, içerisinde ceset mi var?' diye sordum” dedi. Erdal Şahin de “Taşıdığın kişi ceset taşıyan kişi olabilir. Durumu hemen polise bildir” dedi.

CEM ETEĞE KIZIYOR
Beşiktaş’taki Bingül Erdem Lisesi 12. Sınıf Öğrencisi Münevver Karabulut'un sınıf arkadaşları Pelin Keleş, Esra Tuncer ve Elif Eres'in de ifadelerine yer verildi. Bu ifadelere göre Münevver Karabulut, öldürüldüğü 3 Mart 2009 günü arkadaşlarına Cem Garipoğlu ile buluşacağını söyledi. Son derste üzerinde bulunan eteği çıkartıp, yanında getirdiği pantolonu giydi. Pelin Keleş ve Esra Tuncer ile okuldan çıktı. Cem Garipoğlu okulun çıkışında sağ taraftaki elektrik direğinin altında bekliyordu. Cem’in üzerinde beyaz çizgili yeşil eşofman, koyu füme rengi bady vardı. Hafif kirli sakallı ve kısa saçlıydı. Ayağında da spor ayakkabısı vardı. Cem ile Münevver, birlikte doğumgünü partisi yapmak için yer bakacaklarını söyledi. Bu arada yanlarına Elif Eres geldi. Cem ile Münevver, arkadaşlarından ayrılarak karşı caddeye geçti. Yoldan çevirdikleri taksiye bindiler. Okuldan ve mahalleden arkadaşı Damla Keleş de olay gününün sabahında Münevver’i gördü. Münevver'in çantasında pantolon vardı. Damla “Münevver neden çantanda pantolon var?” diye sordu. Münevver “Cem etek giymeme kızıyor, onunla buluşacağım, o yüzden sonradan pantolon giyebilirim” diye cevap verdi.

KUSMUK SANMIŞ
Cem'in annesi Tülay Makbule Garipoğlu ile babası Mehmet Nida Garipoğlu'nun İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki ifadeleri de iddianamede yer aldı. Ev kadını olduğunu söyleyen, 4 çocuk annesi Tülay Makbule Garipoğlu, ifadesine göre olay günü sabah kızı Sakine'yi okula eşini de işe gönderdi. Saat 12.00’ye kadar evde durdu. Daha sonra kızı Saadet’i alarak dışarıya çıktı. Cem evde tek başına kalmıştı. Saat 19.00’da kızları ve Sakine'nin derse gelen İngilizce öğretmeni ile eve döndüler. Saat 21.00 sıralarında öğretmen ayrıldı. Bu sırada oğlu Cem’i evde üstünde pijama ile gördü. Cem oturma odasında atari oynuyordu. Daha sonra aşağı kata indi.
Tülay Makbule Garipoğlu, oturma odasının duvar dibinde kusmuk gibi birşey gördü. Nar tanesine benzettiği bir şeyler nedeniyle oğlunun içki içerek kustuğunu zannetti. Cem'i aşağı kata çağırdı. “İçki içip kustun mu?” dedi. Azarladı. Evin oturma odasında bazı yerlerde kırmızı lekeler gördü. Bunların ne oluğunu tam düşünemedi. Şarap ya da kan lekesi olabileceğini sandı. Zaten önemsemedi. Oğlu da sarhoş gibi durmuyordu. Ağzından alkol kokusu gelmiyordu. “Lekeleri bayan gelip temizler” diye düşündü. Saat 22.30 sıralarında eşi Mehmet Nida Garipoğlu geldi. Eşine “Al oğlunla konuş, zannediyorum içki içip kusmuş” dedi. Eşi oğlunu alarak aşağı kata indi. Sok kısa bir süre sonra tekrar yukarıya çıktılar. Cem üstünü giydi. Eşi “Biraz hava alsın” dedi. Saat 22.40 sıralarında evden çıktılar. 10-15 dakika sonra polisler geldi.

YUKARIDA KAN İZİ VAR
Verdiği ifadesine göre Mehmet Nida Garipoğlu, olay günü saat 09.45 sıralarında Avcılardaki işyerine gittiğini, saat 21.30’da oğlu Cem'i aradığını “Baba eve gelecek misin?” dedi. “Bir problem mi var?” diye sordu. Cem “Hayır” dedi. Saat 22.30 sıralarında eve gitti. İçeri girdiğinde eşi “Cem ile ilgili sorun var. Kız arkadaşı ile kavga etmiş. Yukarıda kan izi var” dedi. Bunun üzerine Cem ile ile aşağı kata indi. Ne olduğunu sordu. Cem evde bir duble votka içtiğini, kız arkadaşının 4-5 duble içtiğini, tartıştıklarını, onu iteklediğini, kafasını komedinin kenarına değdiğini ve kanadığını, baygınlık geçirdiğini daha sonra ayıldığını, bir taksi çağırarak onu evine yolladığını söyledi.

HAYYAM GARİPOĞLU: HEPSİ YALAN DEDİ

Münevver Karabulut’u öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Cem G.’nin amcası Hayyam Garipoğlu ve babası Kasım Garipoğlu haklarında açılan başka bir soruşturma nedeniyle savcılığa ifade verdiler.

Garipoğlu, gazetecilerin Münevver cinayetiyle ilgili hazırlanan iddianame konusundaki soruları üzerine ayak üstü konuşamayacağını söyledi. Garipoğlu, "Sizin de adınız geçiyor" şeklindeki soru üzerine "Hepsi yalan" dedi.
İşadamı Hayyam Garipoğlu ve babası Kasım Garipoğlu haklarında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) şikayeti üzerine açılan Burgaz Rakı’nın ihalesiyle ilgili resmi belgede sahtecilik soruşturması kapsamında İstanbul Adliyesi’ne geldiler. Savcı Aydın Çevik’e ifade veren Hayyam ve Kasım Garipoğlu, daha sonra adliyeden ayrıldılar. Babasının koluna alarak adliyeden çıkan Hayyam Garipoğlu, Münevver cinayeti iddianamesiyle ilgili gazetecilerin "İddianameyi nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusuna, "Herhangi bir yorum yapmayacağım" diye cevap verdi. "Ayak üstü iddianameyle ilgili soru olur mu? Ayak üstü koskoca bir iddianameyle ilgili ne söyleyebilirim" diye tepki veren Garipoğlu, "Sizin de adınız geçiyor?" şeklindeki ısrarlı sorular karşısında, "Hepsi yalan" dedi. Garipoğlu, babasıyla birlikte aracına binerek ayrıldı. Hayyam Garipoğlu hakkında Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili suçluyu kayırmaktan 6 aydan 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ
Bu arada Münevver Karabulut cinayetine ilişkin Cem’in babası Mehmet Nida, annesi Tülay Makbule ve amcası Hayyam Garipoğlu’nun da aralarında bulunduğu altı şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mahkemenin, davanın görüleceği yer konusunda görüş almak üzere dosyayı savcılığa gönderdiği öğrenildi.
)