Bu bebeği kim öldürmek istedi?

Ardahan'da market işleten Özgür Yılmaz, altı yıllık eşi Ebru Yılmaz'ın, 20 Temmuz'da Kars Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'ne getirdi.
Haber: MUKADDER YARDIMCIEL / Arşivi

KARS - Ardahan'da market işleten Özgür Yılmaz, altı yıllık eşi Ebru Yılmaz'ın, 20 Temmuz'da Kars Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'ne getirdi. 26 yaşındaki Ebru Yılmaz, burada beklenenden iki ay erken doğum yaptı. 1.5 kilogram ağırlığındaki prematüre bebek, kuvöze konuldu ve serum bağlandı.
Aynı gece saat 01.00 sıralarında bebeğini emzirmeye giden Yılmaz, oğlunun fenalaştığını görünce hemşirelere haber verdi. Bebeğe verilen serum miktarının artırıldığı fark edilince, doktoru Ferhat Bayatmaku'yu acilen hastaneye çağırdı.
Dr. Bayatmaku, solunum yetmezliği çeken ve kan şekeri yükselen bebeği, beş saat boyunca müdahale ederek normale döndürdü. Ebru Yılmaz, bebeğini tekrar emzirmeye gittiğinde ise, bebeği besleyen serumun hortumunun kesildiğini gördü. İkinci kez müdahale yapıldı.
Yeni Doğan Servisi'ne giriş-çıkışları kontrol altına alırken soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcılığı, servis görevlileri, bebeğin anne ve babası ile diğer hastalar ile refaketçilerinin ifadelerine başvurdu. 31 yaşındaki baba Yılmaz, "Üzerinde 'Maşallah' yazılı nazar boncuğu ve bazı eşyalarımız da hastanede çalındı. Şüphelendiğimiz kimse yok. Bizi en çok üzen polisin ise bize suçlu gözüyle bakması" derken anne Ebru Yılmaz, "Böyle canilik olur mu? Kim, ne istiyor yavrumdan?" diye gözyaşı döktü. Çift, bebeklerine, onu iki kez hayata döndüren doktor Ferhat Bayatmaku'dan hareketle 'Ferhat Can' adını verdi.
Doktor: Kesilmesi kasıtlı
Doktor Ferhat Bayatmaku "Serumun açılması ailenin dalgınlığı, emzirme ya da bebeğin pozisyonundan kaynaklanabilir. Ama, serumun kesilmesi kasıtlıdır. Kesici bir aletle hortum kesilmişti" diye konuştu. Başhekim yardımcısı Dr. Nedim Yılmaz da "Bizim şüphelendiğimiz kimse yok. Soruşturmanın sonucunu merakla bekliyoruz" dedi.