Bu belediyeyi kadınlar yönetiyor

Bu belediyeyi kadınlar yönetiyor
Bu belediyeyi kadınlar yönetiyor
Türkiye'nin ilk sakin şehri Seferihisar'da belediyedeki iki başkan yardımcısından biri, 13 müdürden 6'sı kadın. Belediye Başkanı Tunç Soyer, kadınların pozitif enerjileriyle erkekleri de hizaya getirdiğini söylüyor.

 

İZMİR- İzmir’in sakin şehir ünvanı taşıyan ilçesi Seferihisar, aynı zamanda kadınların ön planda olduğu projelerle de Türkiye ’ye örnek oluyor. Organik ürünlerin satıldığı pazarlardaki tezgahların ağırlığı kadınların elinde. İlçenin kadınları burada ürettikleri sebze, meyvelerin yanı sıra yaptıkları reçel ve turşuları, börek ve tatlıları satarak, ciddi gelirler elde ediyor. Sayıları kısa sürede üçe ulaşan Kadın Emeği Evleri’nde açılan keçecilik, sabunculuk, el işleri, örme işleri, takıcılık gibi kurslarda kadınlar hem üretip, hem de yaptıklarını sergileme ve satma olanaklarına kavuştular. İzmir Kalkınma Ajansı destekleri ile kurulan Mandalina Reçeli-Enginar Konservesi tesisinde de kadın çalışanlar ağırlıkta.

KADINLAR E-TİCARET YAPIYOR

Kadınların bir arada, uyum içinde çalıştığını gören belediyenin desteğiyle bir kadın kooperatifi kurulurken, bu kooperatif bünyesinde açılan lokanta, Seferihisar’a özgü yerel yemekleriyle kısa sürede büyük ilgi gördü. Kooperatif çatısı altında birleşen 80 kadın ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için bir e-ticaret sitesi kurarak, www.seferipazar.com üzerinden online satışa da başladılar. Kadınlar Türkiye’nin dört bir yanına ürünlerini kargo ile gönderiyorlar. Bu süreç içerisinde yine belediye desteği ile BM ve Kültür Turizm Bakanlığı Anadolu Efes Sürdürülebilir Turizm Destek fonuna başvurarak, Seferihisar’ın “Geleneksel Mutfağı” adlı proje için destek alındı. Projeyle, Seferihisar’ın yerel mutfağının tanıtılması ve devamlılığının sağlanması hedefleniyor.  Seferihisar’da ihtiyacı olan ailelere verilen “Seferikart”lar da kadınlar ev alışverişlerini yapabiliyor.

BELEDİYEYİ DE KADINLAR YÖNETİYOR
İki başkan yardımcısından birinin kadın olduğu Seferihisar Belediyesi’nde, 13 müdürlüğün 6’sının başında da kadınlar görev yapıyor. Kadınların yaşamın her alanında görüldüğü bu “sakin şehir” de bu durumdan en çok memnun olan kişi ise şüphesiz Belediye Başkanı Tunç Soyer. Kadınların çalışmalarında pozitif bir enerji sağladığını ve kendileri için itici bir güç olduğunu kaydeden Soyer, şunları söylüyor:

“POZİTİF AYRIMCILIK”

“Kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bunun için öncelikle yerel üretimin desteklenmesi bağlamında bir çalışma yaptık ve köy pazarını açtık. Eski Belediye binasının her bir odasını bir köyümüze tahsis ettik ve kadınlarımıza dedik ki: ‘Burada ne istiyorsanız, ürettiğiniz ne varsa satın. Sizden elektrik parası, harç, kira, hiçbir şey istemiyoruz.’ Onlar da büyük bir keyifle oraya geldiler. İkinci bir pazarı da Sığacık’ta açtık. Onu da kadınlarımız açtılar. Yine aynı kural geçerliydi, ‘sadece kendi ürettiğiniz satabilirsiniz. Halden mal kabul etmiyoruz, komşunun malıydı, Çin işiydi, Japon işiydi, bunları kabul etmiyoruz, ama kendi ürettiğiniz ne varsa da satabilirsiniz’ dedik. Orada da inanılmaz güzel şeyler oldu: Baklavalar, salçalar, turşular, börekler, herkes kendi evinin önünde satış yapıyor, yine İzmirliler büyük bir hevesle, heyecanla, iştahla gelip tüketiyorlar. Kadınlara sadece gıda ürettirmedik ayrıca açtığımız Kadın Emeği Evlerinde de onlara çeşitli eğitimler vererek, el sanatları üzerine açtığımız küçük atölyelerle de destek olduk.”