Bu bilgilere YGS az gelir!

Bu bilgilere YGS az gelir!
Bu bilgilere YGS az gelir!
Talim Terbiye Kurulu Başkanı derslerdeki 'bilgi yoğunluğu'ndan şikâyetçi: O bilgilerin üçte birini bile öğretebilsek, ilköğretim çocuğu YGS'yi çözer.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip’in çarpıcı itirafları, sınavlardaki ‘sıfırcı’ sayısının yüksekliği, çok sayıda okul birincisinin üniversiteye girememesi gibi sonuçlarla ortaya çıkan olumsuz eğitim tablosuna açıklık getirdi. Eğitim sisteminin ‘ikinci adamı’ konumunda olan Karip, üniversite çağına kadar geçen süreçte öğrencilere yüzlerce kazanımın aktarılmasının hedeflendiğini ancak bunun ‘üçte birinin bile aktarılamadığını’ söyledi. Karip, “Evde tuzruhu ile çamaşırsuyunu karıştırmayacağını öğretemiyorum ama kimyasala tepkimeleri öğretiyorum. Biraz gerçekçi olalım!” derken, bu kazanımların ‘üçte biri’nin ilköğretim çağındaki bir çocuğa verilebilmesi halinde bile o çocuğun Yükseköğretime Giriş Sınavı’ndaki (YGS) soruların üçte birini rahatlıkla yapabileceğini belirtti.
‘Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri İnceleme ve Değerlendirme Sürecinin Yeniden Tasarımı: Panel Değerlendirme Sisteminin Tanıtımı’ konulu toplantıda yayıncılara yeni süreci anlatan TTK Başkanı Karip, eğitim sistemine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Müfredattaki bilgi yoğunluğundan şikâyet eden Karip, neredeyse tüm derslerde öğrencilerin ‘temel bilgilerden’ bile yoksun olarak mezun edildiğine vurgu yaptı. Karip’in, eğitim sistemindeki sorunların görünenin çok çok ötesinde olduğunu düşündürdüğü açıklamaları şöyle: 

Elde var sıfır 

Çok şeyi öğretmeye çalıştığınız sürece hiçbir şeyi öğretememe gibi bir sonuçla karşılaşıyorsunuz. Daha fazla öğrenme iddiası yerine daha temel bilgi ve becerileri kazandırabilmemiz gerekiyor. Daha dört işlemi tamamlayamayan çocuklara türev, integral öğretemezsiniz. Ama bir tarafta da çok daha ileri düzeyde matematik öğrenebilecek bir çocuğa da ‘yerinde say’ diyemezsiniz. 

Çamaşırsulu örnek 

Matematikte, fende gördüğümüz şeyler var. Mesela fende 4’ten 8. sınıfa kadar kaç tane kazanımımız var? Sayısını bilen var mı? 970 küsur. Bugün o kazanımların üçte birini kazandırın sokaktaki herhangi bir hanımefendiye, beyefendiye, hatta o kazanımların üçte birini ilköğretimi bitirmiş çocuklara kazandırın YGS’ye girsinler oradaki soruların üçte birini cevaplar, daha liseyi bitirmeden. O zaman şunu görüyoruz: Bu kadar çok şeyi öğretme iddiasında bulunmak gerçekçi değil. Tabii ki aynı şeyleri kimya için de fizik için de söyleyebiliriz. Karda nasıl yürüyeceğini öğretmiyorum ama fizik öğretiyorum; evde tuzruhu ile çamaşırsuyunu karıştırmayacağını öğretemiyorum ama kimyasal tepkimeleri öğretiyorum; biraz gerçekçi olmamız lazım! Bizim gerçeğimiz ne? Hazmedeyim diye soda içmek! Biri asitik biri bazik; ne yapar? Çok basit bunları karıştırırsanız nötralize olur. Bu kadar basit ama biz ne yapıyoruz? Karıştırıyoruz. Ve sonra da asitin etkisinin artmasını bekliyoruz nötralize ederek. 

Sadeleştirme yapmalıyız 

Bakın burada çok daha temel bir şey var aslında; günlük hayatla ilişkilendirin diyoruz ya, ben günlük hayatla ilişkilendirmeden sizden günlük hayatla ilişkilendirmenizi nasıl bekleyelim. Nelerin önemli, öncelikle olduğu konusunda sadeleştirmeye ihtiyacımız var.
Matematikte ünitelendirme konusu hakikaten bir kargaşa. Ciddi bir sorunumuz var; nasıl ünitelendirilecek, nereden başlanacak? Matematik gibi tanımlanabilir bir alanda bu sorunu yaşamak makul bir şey değil. 10 ülkenin matematik müfredatında birinci sınıfta kazandırılacak beceriler üç aşağı beş yukarı benzerdir ve konular da örtüşür. Ne değişir? Lira , cent gibi kullandığı nesneler değişir ama sonuç olarak sayılarla ilgili temel beceriler kazandırılır ve bu konuların nasıl organize edildiği de bu kadar tartışmalı bir şey değildir.

YENİLEME YAPILDI
Açık sözlülüğüyle eğitimin durumunu özetleyen TTK Başkanı Emin Karip, daha önce de kurumda etkin görevde bulundu. Hüseyin Çelik’in bakanlığı döneminde, TTK başkanlığı yapan Ziya Selçuk’un ‘çekirdek’ kadrosundaydı. Karip’in TTK’da bulunduğu yıllarda eğitim müfredatı da ‘İnşacı Model’ adı altında yenilenmişti.


  http://www.radikal.com.tr/111650711165073

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne ki bu? İtiraf mı? - ElifSY

  Ben anlayamadım Bay Karip'in amacını, "içtenlikle eleştirdiği" eğitim sisteminin en kilit noktasında duran kişilerden biri değil mi kendisi? Biz yapamıyoruz bu işi mi diyor? Ben mi gidip düzeltmeliyim yani? Olay o kadar saçma ki, kafasına göre kaçak inşaat yapar gibi 444 yarattılar ama müfredat mı olmadı? Türk bürokrat/teknokratları valla bi alem ya!

  Sorun Sistemde - mvltyldz

  Sınıfta kalkma kalktı. Bu sayede bahsettiğiniz 4 işlemiş yapamayan çocuklarla integral türevi yalayıp yutan çocuklar aynı sınıfı okuyor olurlar. Sonra da sınıvlarda neden insanlar sıfır çekiyor sorusunu soruyorsunuz. Sırf birilerine hoş gözükmek için eğitimi ayağa düşürdünüz. Lise mezunu olup da ciddi manada düşünme yöntemi, matematik ve fen bilgisini onda birini bilemeyen adamlar varsa bu sizin suçunuz. Zira o bahsettiğiniz sınavlara bizler de girdik zamanında, çok fazla konu olduğundan bizler de şikayet ettik ama az konu olunca da sıralama yapamazsınız. Önce şu sınıfta kalma işini tekrar getirin, öğrenemeyen, bilmeyen geçemesin. Sonra da öğretmenlerin kalitelerini bir araştırın bakalım ne olacak. Serzenişi sonraya bırakın.

  Daha, daha az bilgi - lordgod

  Her geçen gün çocuklara daha az bilgi, daha az ödev yükü getirilsin. Çocuklar daha az çalışsın ve daha az ödev saatlerini haiz olsun; olsun ki 6. sınıftan itibaren ucuz işçi, 9. sınıftan itibaren de ucuz ve cahil usta olsun... Şansı olanlar 1960'ların, 70'lerin (anne babalarımız/nızın yani) ders kitaplarına, not defterlerine bir göz atsın; görecekleri 2000'lerin lise müfredatının ortaokulda verildiğidir... Bugün, tamahkar ve imanlıların günü ne de olsa; Allah'ı kömür sadakasını oyla takas için kullanan iktidarların çağında, ne kadar az ve bilimsel-olmayan bilgi o kadar itaatkar gelecek kuşaklar...ne de olsa!