Bu bir hukuk cinayetidir

Banyoda kendini astı
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ndeki iddialar üzerine temmuzda tutuklanan genel sekreter yardımcısı Enver Arpalı intihar etti.
İki çocuk babası Arpalı, 'Çamaşır yıkayacağım' diyerek girdiği banyoda kendisini astı.
Aşkın'ın kalbi rahatsız
Hâkim karşısına çıkacağı günü dört aydır bekleyen Arpalı'nın 14 Ekim'de tutuklanan koğuş arkadaşı rektör Yücel Aşkın, ölüm haberi üzerine kalp rahatsızlığı geçirdi. Yoğun bakımdaki rektörün durumu kritik.

VAN - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) yolsuzluk iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada temmuz ayında tutuklanan ve dört aydır hâkim karşısına çıkarılmayı bekleyen genel sekreter yardımcısı Enver Arpalı, dün cezaevinde intihar etti. Bu soruşturma kapsamında 14 Ekim'de tutuklanan ve Arpalı ile aynı koğuşta kalan Rektör Prof. Yücel Aşkın da kalp rahatsızlığı geçirerek hastaneye kaldırıldı.
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 25 milyon dolarlık tıbbı cihaz alımı ihalesinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla, 5 Nisan'da Aşkın, yardımcısı Prof. Ayşe Yüksel, genel sekreter Prof. Işık Tepe ve yardımcısı Enver Arpalı hakkında soruşturma başlattı. Arpalı 11 Temmuz'da sevk edildiği mahkemece 'çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak, tehdit ve baskıyla ihaleye fesat karıştırmak, resmi evrakta sahtecilik' suçlamasıyla tutuklandı. Van M Tipi Kapalı Cezaevi'ne konulan iki çocuk babası 58 yaşındaki Arpalı'nın, savcılıktaki dosya hazırlığı bitmediği için mahkemeye çıkarılmadığı öğrenildi.
Memurlar koğuşu
Soruşturma kapsamında temmuz ayında kampüsteki konutuna baskın düzenlenen Yücel Aşkın da, 15 Ekim'de tutuklandı. Aşkın da, Arpalı ve biri polis üç kamu görevlisiyle aynı koğuşa konuldu. Arpalı dün saat 13.00'te arkadaşlarına çamaşır yıkayacağını söyleyip, bir leğen ve çamaşır ipi alarak banyoya girdi. Yarım saat geçtiği halde dışarı çıkmayınca banyoya giren arkadaşları Arpalı'nın tavanda sallanan cansız bedeniyle karşılaştı.
Olay duyulduktan hemen sonra Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan cezaevine gelerek Aşkın ile diğer koğuş arkadaşlarının ifadesini aldı. Arpalı'nın cenazesinin otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesi kararlaştırıldı.
Arpalı, en son cuma günü cezaevine gelen üniversitedeki arkadaşlarıyla görüştü. Bu görüşmede bulunan arkadaşları, o gün hayli neşeli gördükleri Arpalı'nın intiharına anlam veremediklerini söyledi. Ziyaretçilerine çok iyi olduğunu söyleyen ve neşeli görünen Arpalı'nın, onlara ayrılırken "Tüm arkadaşlarıma selam söyleyin. Herkes kendine iyi baksın" dediği belirtildi.
Cezaevi önünde arbede
Arpalı'nın intihar ettiği duyulduktan sonra, yakınları cezaevine akın etti. Arpalı'nın emekli öğretmen eşi ve yakınları, cezaevine gelen YYÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Tepe'ye tepki gösterip üzerine yürüdü. Arpalı'nın yakınlarının, tutuklamadan Tepe'yi sorumlu tuttukları belirtildi. Yaklaşık 100 kişiden oluşan grup, cenazenin geç verilmesini gerekçe göstererek, güvenlik güçleriyle de tartıştı.
YYÜ'den yapılan açıklamada, Arpalı'nın intiharının üzüntü yarattığı belirtilerek, "Olayın haber alınmasıyla birlikte üniversitemizin bütün yönetim kadrosu, Enver Arpalı'nın evine giderek eşi Necmiye Arpalı'nın ve tüm aile fertlerinin acısını paylaşmıştır" denildi.
Aşkın hastanede
Cezaevinde Arpalı'nın intiharının şaşkınlığı yaşanırken, olaya çok üzülen Rektör Aşkın da dün akşam saatlerinde koğuşta fenalaştı. Cezaevinde yapılan ilk müdahalede kalp rahatsızlığı geçirdiği belirlenen Aşkın, ambulansla YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada kalpte ritim bozukluğu saptanan Aşkın, yoğun bakıma alındı.
YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Avni Şahin, Arpalı'nın ölümünün ardından Rektör Aşkın'ın önce psikolojik rahatsızlık geçirdiğini, sonra da kalbinden rahatsızlandığını belirterek, "Kalp spazmını izleyen ileti bozukluğu ve pankreatik şüphesiyle yoğun bakımda tedaviye alındı. Hayati tehlikesi mevcut olup, tedavisi sürüyor" dedi.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, temel atma töreni için bulunduğu Yozgat'ta gazetecilerin Arpalı ile ilgili sorusuna, "Cezaevinde çamaşır günüymüş. İntihar eden kişi banyodan uzun süre çıkmamış, arkadaşları şüphelenmiş. Banyoya baktıklarında cesetle karşılaşmışlar. İntihar mı ettiği yoksa başka sebepten mi öldüğü otopsiden sonra anlaşılacakmış. yanıtını verdi. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7630707630700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.