Bu birkaç kişiyi çözemedik

Bu birkaç kişiyi çözemedik
Bu birkaç kişiyi çözemedik
Muharrem İnce ve Zeyid Aslan arasında yaşanan küfürlü kavgaya Çiçek de kızdı. Çiçek, "Bu birkaç kişinin ortaya çıkardığı problem" dedi.

CHP ’li Muharrem İnce ile AK Parti ’li Zeyid Aslan’ın TBMM Genel Kurulu’nda karşılıklı birbirlerine küfretmelerini değerlendiren Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Birkaç kişinin ortaya çıkardığı bir problemdir bu. Biz bu birkaç kişiyi çözemedik maalesef” dedi.
TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından dün düzenlenen 11. eTR Ödül törenine gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Çiçek, bu konular ile ilgili söylenecek, yapılacak, yazılacak ne varsa hepsini yaptığını belirtti. Çiçek, sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar doğru şeyler, hoş şeyler değil. Birkaç arkadaşımızın yaptığı iş ama bütün Meclis, bu türlü tutumlar, davranışlar, beyanlar, sözler sebebiyle, bugün attığınız başlıklara bakarsanız... Biz bunları hak etmiyoruz. TBMM bunu hak etmiyor. Ümit ederim ki bu son olsun, herkes gerekli dersleri çıkarsın. İlk gün müzakereleri yürütürken bile ne kadar zorlandığımı gördünüz. Maalesef biz müzakere yapmıyoruz Türkiye olarak. Neredeyse kavga ediyoruz. Bağırıp, çağırıyoruz, bunu müzakere olarak değerlendiriyoruz Türkiye’de. Meclis’te de maalesef bununla ilgili iyi örnekler de çoğu zaman oluşturamıyoruz. Hoş şeyler değil bunlar.”

Yapabileceğim birşey yok

Bu tür davranışların müeyyidelerine ilişkin bir çalışma olup olmadığı sorusu üzerine içtüzük çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Çiçek, bu yaşananlardan ders çıkarılmasının önemli olduğunu belirtti. Çiçek, “Birkaç kişinin hatası yüzünden hepimizin zan altında kalması, böyle bir gölge altında kalması doğru değil. Bugün atılan başlıklara bakıyorum; ‘Meclis’in seviyesi sıfırın altına düştü’. Biz bunu hak etmiyoruz. Başlığa bir şey demiyorum ama biz bunu hak etmiyoruz. Buna da isyan ediyorum. Daha da yapabileceğim bir şey yok” değerlendirmesinde bulundu. Meclis Başkanlığı döneminde bir klasör halinde hazırlanan tutanakları genel başkanlara gönderdiğini ve bu konuda yardım, destek ricasında bulunduğunu anlatan Çiçek, “Birkaç kişinin ortaya çıkardığı bir problemdir bu. Biz bu birkaç kişiyi çözemedik maalesef” dedi. Konu hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ise şunları söyledi: “Herkes kendisine layık konuştu, çok kötü, utanç verici sahneler. Meclis zaten son derece itibarsız bir yer. Böyle bir Meclis’te bir milletvekilinin başka bir milletvekilinin annesine, karısına hatta onun cinsel kimliğine küfret etmesi, sokak düzeyinin bile gerisinde bir üslup kullanılması son derece utanç verici.”
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise “Bu ifadeler üzerine söylenecek hiçbir şey yok. Grup Başkanvekilimiz, bir önceki toplantıda yaşananları dile getirdi ve tepkisini ortaya koydu. CHP grubu adına değil, TBMM adına tavrını ortaya koydu” dedi.

Tutanakların bile yüzü kızardı
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Meclis’teki küfür skandalını değerlendirirken, “Bazı kendini bilmezlerin sarf ettikleri sözler sebebiyle, hakaretleşmeler sebebiyle Meclis tutanaklarının bile yüzü kızardı” dedi. Arınç, seçim bölgesi olan Bursa’da, yeniden aday gösterilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile tanıtım toplantısına katıldı. Sayıştay ve kendisine bağlı kurumların bütçelerinin önceki gün görüşüldüğünü hatırlatan Arınç, zaman zaman tartışmalar olduğu için konuşma ihtiyacı hissettiğini söyledi. Arınç, şöyle devam etti: “Tabii burada hiç görmek istemediğimiz şey, bazı kendini bilmezlerin sarf ettikleri sözler sebebiyle, hakaretleşmeler sebebiyle Meclis tutanaklarının bile yüzü kızardı. Ama bunlar ilk defa olmuyor. Maalesef hepimizi utandıran bu hakaretleşmeler, bu kavgalar, bu küfürleşmeler, toplasanız sayısı 10’u geçmeyecek insan tarafından çıkartılıyor.”