@ismailsaymaz

Bu cezalar insan işi mi?

T.S., hâlâ korkuyor. Bu yüzden adını açıklamıyor. O, 24 yaşında bir anne. 13 yılı yetiştirme yurtlarında geçmiş, "Ceza olarak bizleri şeker çuvallarına koyar, iki gün aç, susuz ve havasız tutarlardı" diyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - T.S., hâlâ korkuyor. Bu yüzden adını açıklamıyor. O, 24 yaşında bir anne. 13 yılı yetiştirme yurtlarında geçmiş, "Ceza olarak bizleri şeker çuvallarına koyar, iki gün aç, susuz ve havasız tutarlardı" diyor. Ali Aslan Öztaş da, iki erkek kardeşiyle 11 yıl yetiştirme yurdunda kalmış: "Altına kaçıranın topluca yüzüne tükürtülürdü."
T.S., Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar Kültür ve Dayanışma Derneği (Yurt-Ay-Der) Bursa Şube Başkanı. 1984 yılında henüz üç yaşında Kasımpaşa Çocuk Yuvası'na verilmiş. Sonra Bursa'daki yurda gitmiş. Yurttan 1997 yılında, hiç unutamayacağı 'anı'larla ayrılmış:
"Sanırım, 1993 yılıydı. İki arkadaşım dayak yüzünden yurttan kaçmıştı. Yakalanıp yurda teslim edildiler. Gelir gelmez, görevliler tarafından şeker çuvalına sokuldular. Çuvalın ağzı iple bağlanmıştı.
İki gün boyunca ne yemek, ne su verildi. Ben acıyıp ekmek götürdüm. Bunu öğrenince beni de çuvala koydular. Bir gün boyunca çuvalda kaldım. Aç, susuz ve havasızdım. Dişlerimle açabildiğim deliklerden hava alabiliyordum. Özellikle yaz kamplarında, güneş altında tutuluyorduk. Bu ceza diğer yurtlarda da çok yaygın uygulanıyordu."
Tecavüzcüye ceza yok
T.S.'ye göre, Malatya'da ortaya çıkan işkence yıllar önce de vardı ve devlet buna göz yumuyordu:
"Bizim kafamızla demir taslarla vurulurdu. Uyanmamız için kaşıklarla kafamıza vurulurdu, kemerlerle dövülürdük. Yatmaya, yemeye ve derse giderken bile dayak yerdik. Bir arkadaşıma üç görevli tecavüz etmişti. Şikâyet edildiler, yalnızca görev yerleri değiştirildi."
Ali Aslan Öztaş ise Yurt-Ay-Der'in genel sekreterliğini yapıyor. 1969-1980'de Ankara'da iki yurtta, iki kardeşiyle birlikte kalmış. Yurtlardaki olayların 'münferit' olduğu iddiasını reddediyor:
"Çocuklar görevlilerin insafına kalmış. Bunun adı, münferit vaka değil, denetimsizlik" diyor.
Öztaş, Malatya'daki işkenceye benzer uygulamalarla yüz yüze gelenlerden. Altına kaçıran çocuklara verilen 'cezayı' hâlâ unutamıyor:
"Bir çocuk altına ıslatsa tek sıra halinde yan yana dizdirilir, karşımıza geçirilen çocuğun yüzüne tükürmemiz istenirdi. Tükürürdük. Korkardık. Benden iki ve üç yaş küçük kardeşlerim ceza almasın diye her gece kalkar, yataklarını yoklar, şayet altlarına kaçırmışlarsa örtülerini çevirir, değiştirirdim."
Öztaş, 1997 yılında İktisadi İdari İlimler Fakültesi'ni kazanmış. Bu yıllarda kentteki altı yurtta kalan çocuklar dayak gibi olaylara karşı boykot yapmış. Bu eyleme katıldığı için yurttan atılan Öztaş, hâlâ çözüm bulunmamasına tepkili:
"Bize çocuk değil, bir eşya, muamelesi yapılıyordu. Görüyoruz ki bu uygulama hâlâ sürüyor."Yaşayanlar anlattı
12 yaşında Kasımpaşa Çocuk Yuvası'nda yaşamaya başlayan ve 13 yıl bu yurtlarda kalan sanatçı Şükriye Tutkun: "Hepimizi çırılçıplak soyar, banyoya dizerlerdi... Kaynar suyla yıkarlardı... Ağlardık... Acının daha büyüğü bu kez hortumla gelirdi."
13 yaşına kadar sokakta yaşayan, Süleyman Demirel'in Aktaş Yetiştirme Yurdu'na yerleştirmesiyle birlikte polis kolejini kazanan ve bugün Kütahya Emniyet Müdürü olan Şevki Dinçal: "Sokakta vatandaşların yurt çocuklarına nasıl baktığını görüyor ve çok üzülüyorum. Emniyet amiri oluncaya, 40 yaşına kadar, yuvada büyüdüğümü sakladım. 54 yaşındayım, hâlâ travma içindeyim."
Dört yaşında Bursa Çocuk Esirgeme Kurumu'na bırakılan, sekiz yaşına kadar bu kurumda kalan şarkıcı Doğuş: "Küçücük çocuktum. Bir gece yatağıma işedim. O bakıcı denilen insanlar, yatağımı ıslattığım için kollarımı usturayla kesmişlerdi. O hayatın içinde tacizden tutun da her türlü pislik vardı. Dayanamadım ve yurttan kaçıp sokaklarda yaşamaya başladım."
İki yaşında İzmir Çocuk Esirgeme Kurumu'na verilen dansöz Tanyeli: "O yıllardan hatırladığım tek şey, soğuk bir odada 'Açım' diye ağladığım."
Vahşet ifadeleri arşivlerde duruyor
Mart 2004'te Küçükyalı Çocuk Yuvası'nda kalan altı ve 10 yaşındaki iki çocuğunun dayak yediğini ve cinsel tacize uğradığını öne süren baba M.Ç., savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Çocukların sürekli şiddete maruz kaldığı tespit edilmişti. Tacize uğrayan çocuklardan biri, olayı şöyle anlatmıştı:
"Koğuş annesi kardeşime tokat attı, tazyikli su sıktı. Büyüklere emir verdi, tekme tokat dövdürdü. Koğuş abisi gece kardeşimin yatağına girip kötü şey yaptı. Sonra beni zorla tuvalete götürdü."


    http://www.radikal.com.tr/7617057617050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.