Bu cinayetin tek faili kuraklık mı?

Belki de hayatında ilk kez meteoroloji raporlarını bu kadar yakından takip eden Adana Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, "Büyük şanssızlık" diyor.

ADANA / İSTANBUL - Belki de hayatında ilk kez meteoroloji raporlarını bu kadar yakından takip eden Adana Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, "Büyük şanssızlık" diyor. "Su sıkıntısı özellikle buğday üreticisini zor durumda bıraktı. Şu anda yağmur yağsa bile verim kaybı yüzde 20'yi bulur. Ancak böyle giderse kayıp yüzde 50'ye ulaşır. Adana'da 1 milyon 200 bin ton olan buğday rekoltesi, bu yıl 600-700 bin tona düşer. Marul, patates, soğan ve maydonoz üreticisi de su sorunu yaşıyor."
Meteoroloji verilerine göre, Adana'ya en son 21 Kasım 2006'da, metrekareye 8.2 kilogram yağmur yağdı. Kasım ayındaki toplam yağışsa 43 kilogramda kaldı. Adana'nın kasım ayı 'uzun yıllar ortalaması' 89 kilogramdı. Yani Adana kasım ayında gökyüzünden alıştığının yarısını alabildi. Uzmanların tahminine göre, Adana'ya ilk yağmur, 53 gün aradan sonra 14 Ocak'ta yağacak, ancak bu da az olacak.
Fakat çiftçiyi bunaltan sadece yağıştaki azalma olmadı. Seyhan Barajı'nın kapakları DSİ tarafından bu sezon bakıma alınınca kanallara su akıtılamadı. Gökte yağmur, kanallarda su olmayınca, az sayıda 'şanslı' çiftçi, mazot ve elektrikli pompayla yeraltından su çekip tarlasını sulayabildi. Kapakların bakımı 20 Ocak'a kadar sürecek.
İstanbul her gün bir göl 'içiyor'
Az ya da çok, suyun doğru kullanımı İstanbullular için de bu yıl özel bir önem taşıyor. Şu an İstanbul'da su sorunu yaşanmadığını vurgulayan İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur yine de temkinli: "İstanbul'un şu an sekiz aylık su stoku var. Günde 2 milyon metreküp veriyoruz İstanbul'a. Stokumuzun biteceği tarih yeni yağış mevsiminin başına denk geliyor. Bu dönem barajlarımızın doluluk oranı yüzde 56, geçen yıl yüzde 77'ydi. Ama 2003'te de aynı dönemde doluluk oranı yüzde 43'e düşmüştü. Yani geçmişte doluluğun daha düşük olduğu dönemler oldu. Ancak küresel ısınmadan Türkiye'nin de etkileneceğini biliyoruz. Ülke çapında önlem almak, suyu bol olduğu yerden az olduğu yere taşımak için proje üretmemiz gerekiyor." (Radikal, dha)