'Bu çocuklar' da bizim!

Dağlara bombalar yağmaya başlıyor. Uçaklar, helikopterler Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Sağgöze Köyü'nün üzerinde dört dönüyor. Herkes çoluğunu çocuğunu toplayıp evlerine sığınıyor. Tarlada, bağda, bahçede olan köylülerde bulabildikleri kayaların ardına sığınmış, bombardımanın bitmesini bekliyor.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Dağlara bombalar yağmaya başlıyor. Uçaklar, helikopterler Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Sağgöze Köyü'nün üzerinde dört dönüyor. Herkes çoluğunu çocuğunu toplayıp evlerine sığınıyor. Tarlada, bağda, bahçede olan köylülerde bulabildikleri kayaların ardına sığınmış, bombardımanın bitmesini bekliyor.
Daha önce pek çok kez aynı şeyi yaşadıkları için, bombardıman bittikten sonra köye baskın yapılacağını biliyorlar. Bir gün sonra televizyon kanallarından verilecek haberleri de tahmin ediyorlar.
"Karadan ve havadan yapılan operasyonda beş terörist ölü ele geçirildi. Teröristlere yardım ve yataklık yapan 15 kişi de gözaltına alındı."
Bombardıman bitince dokuz aylık hamile Sariye Uvat doğacak ilk çocuğu için endişeli. "Ne olur askerler gelmeden çıkalım köyden" diyor eşine. Bahçelerin içinden yürüyerek şehre inmeye karar veriyorlar. Sariye'yi de uyarıyorlar, "Bu halinle o kadar yolu yürüyemezsin" diye.
Hep aynı senaryo
Hızlı hızlı atıyor adımlarını Sariye. Ara sıra bir sancı saplanıyor karnına. Köye geri gönderirler korkusuyla hiç bahsetmiyor sancısından. Altı saatlik yürüyüşten sonra varıyor Diyarbakır'a. Köyde yaşananlar ezberlenmiş bir senaryonun tekrarı. Önce baskın, sonra kadınlarla çocukları erkeklerden ayırma, erkekleri yüzükoyun yere yatırma ve tek tek arandıktan sonra bütün evlerin ateşe verilmesi...
Baskından kaçan bir başka hamile de Hanife Akgök. Dağlara doğru tırmanırken sancıları dayanılmaz olur. Yamaca sırt-üstü yatırırlar Hanife'yi. Bir oğlan çocuğu doğurur. 'Agit' adını koyarlar oracıkta.
Ancak Sariye, Hanife kadar şanslı değildir. Parasızlıktan doktora gidemez ve evde doğurur iki erkek çocuğunu. Gerekli tıbbı müdahale yapılamadığı için yaşamıyor Sariye'nin ikizleri. Sağgöze köylüleri, ikizlerini yitiren Sariye'yle birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurur. 'Köy boşaltmak, can güvenliğini tehdit ve hane dokunulmazlığını ihlal etmekle' suçlanan Türkiye, Sağgöze köylülerine tazminat ödemeye mahkûm olur.
Eski adı Riz olan Sağgöze Köyü'nün, Sariye'nin, Hanife'nin öyküsünü Zülküf Kışanak'ın Belge Yayınları'ndan çıkan kitabı 'Yitik Köyler/Bin Yılların Mirası Nasıl Yakıldı?'dan öğreniyoruz.
Zülküf'ün kitabında boşaltılmış, yakılmış köylerin; o köylerden göçenlerin yürek burkan öyküleri' var. Hanife'nin Agit'i bugün 12 yaşında. Eğer yaşasalardı Sariye'nin ikizleri de aynı yaşlarda ve Diyarbakır'ın sokaklarında karşılaştığımız binlerce, on binlerce çocuktan biri olacaktı.
Diyarbakır'da Yenişehir Belediyesi'nin bu yıl ilkini yaptığı Gençlik Kültür ve Spor Şenliği kentte yaygın olarak yaşanan uyuşturucu, kapkaç, çeteleşme sorununu bir kez daha gündeme getirdi.
Çünkü zorunlu göçün getirdiği büyük bir felaketle karşı karşıyaydı Diyarbakır. Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu'sundan bütün ülkeye dalga dalga yayılan; savaşın ve savaş sonrasının travmasını bütün sonuçlarıyla yaşıyordu Diyarbakır. Bu travmanın ilk kurbanları da kuşkusuz çocuklar, gençler ve kadınlardı.
Çocuklar, suça itiliyor
Diyarbakır merkezinin ilginç bir parçası Yenişehir. 200 bin nüfuslu ilçenin 100 bini kentin en yüksek gelir düzeyine sahip olan, en iyi konutlarda oturan insanlardan oluşuyor. Diğer 100 bini de kentin en yoksulları arasında yer alıyor.
Çocuklar ve gençler arasında suç işleme oranı çok yüksek. 'Suça itilen çocuklar', gençler daha çok Yenişehir Belediyesi'ndeki semtlerde toplanıyor. Çünkü kentin alışveriş merkezi ve varlıklı insanların yaşadığı yerler, bu ilçenin sınırlarında.
Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı' ya göre kentte 600'e yakın sokak çocuğu var. Sokakta çalışan çocukların sayısı da 27 bin. Anlı, bu rakamların yükselmesini önlemeye çalışıyor. Bu yüzden 'gençlik, kültür ve spor' başlıklı şenlik yapma ihtiyacı duyuyor. Amacı çocukları, gençleri çekmek. Bir de katılacaklara bedava spor malzemesi verileceğini duyurunca büyük bir patlama yaşanıyor katılım da. Dört gün süren şenlikte, ücretsiz konserlerde büyük ilgi görüyor. Ancak panellere, açık oturumlara, söyleşilere katılan genç sayısı çok az. Ama bunları da isteyenler var.
'Her göç, şehre ayrı bir yük'
"Göçle gelenlerin içindeki durum kentin üzerinde büyük bir yük" diyor başkan Anlı, "Her evde en az altı-yedi çocuk var. Kızlar okula gitmiyor. Artık gençler köye dönmek de istemiyor. Ama Yenişehir'in göbeğinde aynı köydeki gibi ahırlar var. Gübreleri sokağa atıyorlar.
Bu yüzden 'Kırsal Kalkınma Projesi' yaptık. Kent dışında bir çiftlik kuracağız. Ahırları bu çiftliğe taşıyacağız. Daha da kazançlı olacaklar. Çünkü hayvanı iyi besleyemediğinden, örneğin bir inekten günde 10 litre süt alıyorlar. Oysa o hayvan günde 50 litre süt verebilir. Bir de bu çiftlikte kuracağımız atölyelerde küçük el sanatları eğitimi vereceğiz. Ürünleri bir kooperatif aracılığıyla satacağız. Bir süt fabrikasıyla şimdiden anlaştık. Girişime katkı olsun diye piyasadan 400 liradan aldığı sütü bizden 500 liraya alacaklar."
Yozlaşmanın, savaş sürecinde donduğuna, çatışmaların sona ermesinden sonra suç işleme oranında büyük bir patlama yaşandığına ilişkin gözlemi var Anlı'nın: "Kapkaç, yankesicilik gaspa dönüştü. Evler basılmaya başlandı. Silahla, bıçakla giriyorlar eve. Bir tepki olsa hemen karşılık verecekler. Bir ailenin yedi çocuğu varsa, beşi sokakta selpak satıyor, boyacılık yapıyor. Gençlerin bir kısmı toplumdan tamamen kopmuş. Öfkeli. Örneğin park yapıyorsunuz, gece gelip tahrip ediyorlar."
Çete dolaylı itibar görüyor
Gençler arasındaki yaygın eğilimden biri de çeteleşme. Anlı'ya göre bu organizasyona giden gençler okulda daha popüler hale geliyor. Daha büyük kentlere gitme aracı oluyor çeteleşme. Dolaylı da olsa bu deformasyonu aileler de özendiriyor. Eve para getiren çocuğun itibarı artıyor.
Yenişehir Belediyesi 'EPİDEM' adıyla Kadın Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurmuş. Üç psikolog görev alıyor bu merkezde. Hazırlanan rapora göre bu merkeze başvuranların büyük bölümü de genç kadınlar. En çok yakındıkları konunun başında aile içi şiddet geliyor. Merkezin verilerinde açıklanması en güç olan 'ensest' de yakınma konuları arasında yer alıyor. Raporda ilginç bir veri daha var:
"İntiharı düşünen ya da birden fazla teşebbüste bulunanların oranı yüzde 65.8."
Acil önlem şart
Karşılaşılan tablo hiç de iç açıcı değil. Çocuklarda, gençlerde 'suç işleme' oranı hızla artıyor. Yalnızca yerel yönetimlerin çabası bu konuda yeterli değil. Ancak kentteki Dicle Üniversitesi de, merkezi hükümet de yerel yönetimlerle bu alanda işbirliği yapmaya hiç yatkın görünmüyor.
Bir savaşın, zorunlu göçün ardından çığ gibi bir sorun geliyor ülkenin önüne. Önce bölgedeki kentleri sarıyor, oradan metropollere sıçrıyor. Suç işlemek için çevresindeki bütün koşullar yaratılmış,
eğitimsiz ve işsiz büyük bir kitle çocukluktan gençliğe doğru geçtikçe 15 yıl süren savaşın kim bilir daha ne kadar süreceği belli olmayan büyük tahribatı daha net çıkıyor ortaya. Artık daha fazla seyretmeyin bu bağıra bağıra gelen faciayı.Yalnız bu ülke değil, bu çocuklar da bizim!


    http://www.radikal.com.tr/8477158477150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.