Bu çocuklar harika

Küçük mucitler, TÜBİTAK Bilim Çocuk dergisinin Buluş Şenliği'nde yeteneklerini sergiledi. Kimi rüzgârda ters dönmeyen şemsiye, kimi kendini karıştıran tencere, kimi tablet kahve, kimi de hamsi ayıklama makinesi icat etti.

ANKARA - TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisi'nin bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği Buluş Şenliği'nde küçük mucitlerin birbirinden ilginç buluşları sergileniyor. Buluşlardaki 'işlevsellik' ve 'yaratıcılık' geleceğin mucitlerinin yetiştiğini ve umut verdiğini gösteriyor.
Bu yılki Buluş Şenliği'nde, eski organizasyonlardan farklı olarak, daha önce bulunmuş, tasarlanmış ve günlük yaşamda kullanılan ya da sıkça rastlanan üretimler sergilenmedi. Şenlikte, ağırlıkla ilköğretim düzeyindeki çocukların buluşlarının olduğunu belirten Bilim Teknik ve Bilim Çocuk dergilerinin genel yayın yönetmeni Raşit Gürdilek, bu yıl para ödülü koymadıklarını, 'mucitlerin' gönlünü alabilmek için küçük hediyeler vereceklerini söyledi.
Beğenilmek gurur verici


Büyütmek için tıklayınız

240 orijinal buluşun yer aldığı şenlikte genç mucitler kendilerini ifade etme fırsatı yakaladı. Özgüvenlerinin arttığını, içlerindeki keşfetme duygusunu yakaladıklarını belirten mucitlerin ortak görüşü: Beğenilmek gurur verici.
Şenliğe özel okulların katılımının fazla, devlet okullarından katılımın çok düşük olması dikkat çekti. TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisi'nin düzenlediği şenlikteki buluşlar, bugün saat 18.00'e kadar TÜBİTAK Feza Gürsey Konferans Salonu'nda görülebilir.