Bu çocuklar kaça?

SİNOP - Samsun'un Bafra ve Alaçam ilçelerinde her yıl kurulan çocuk pazarında çiftçilere kiralanan çocuklar, gurbette çalışmak için okulların bitmesini bekliyor.
Haber: ŞENOL ÇAKIR / Arşivi

SİNOP - Samsun 'un Bafra ve Alaçam ilçelerinde her yıl kurulan çocuk pazarında çiftçilere kiralanan çocuklar, gurbette çalışmak için okulların bitmesini bekliyor. 12-14 yaş arasındaki çocuklar, bu yıl aylığı 90-100 milyona kiralanacak. Polise yakalanmamak için çocuklar köylerden teslim alınacak.
Sinop'un Durağan, Erfelek, Boyabat, Dikmen ve Gerze ilçelerindeki dağ köylerinde yaşayan çocuklar, yine zengin çiftçilere kiralık olarak verilecek. Kiralık çocuklardan 13 yaşındaki Muhammet Ateş,
"Ailemizin ekonomik durumu çok kötü. Bu yüzden ikinci kez kiralık gitmek zorundayım" derken, Adem Laftçı "Kiralık gittiğim yerde tütün toplama ve çoban olarak çalışıyorum. Ailemi çok özlüyorum" diye duygularını ifade etti.
Çocuğunu kiralamak zorunda kalan, Çorakyüzü köylüsü Sinan Ateş, fiyatların bu yıl cazip olduğunu söyledi. Geçen yıl bir çocuğun dört aylığının 250 bu yıl ise 400 milyon lira olduğunu anlatan Ateş, "Bize cazip geldi. Borç çok, gelir yok" diye yakındı.
Karataş Köyü'nde oturan Ahmet Bozkurt ise iki çocuğunu Kastamonu'ya kiralık verdiğini belirtti, "Çünkü Bafra'daki pazara çocuklarımızı getirdiğimizde, esnafın tepkisini aldık. Tatsızlık olmasın diye Kastamonu'ya verdim" dedi.
Beş çocuk öldü
Bu arada son iki yılda beş kiralık çocuk, ilaçlama sırasında zehirlenerek veya boğularak öldü. Bir hafta önce de Bafra'ya kiralık verilen 14 yaşındaki Yakup Çaylıoğlu, düştüğü su kanalında boğuldu. Çocuğunu aylığı 90 milyon liradan kiralık verdiğini söyleyen Hüseyin Çaylıoğlu,
"Yoksulluğumuzun acısını çocuklarımız çekiyor" dedi.
Sinop Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, dağ köylerinde çocuklarını kiralık olarak veren 150'yi aşkın aileye maddi yardımda bulunduklarını açıkladı. Yetkililer, "Yardım yaptığımız ailelerin çocuklarını kiralık olarak verdiğini belirlersek, yardımı hemen kesiyoruz" dedi.
Aileler ise 22 milyon liralık yardımın azlığından yakındı.


    ETİKETLER:

    SAMSUN