Bu da alkol mübadelesi!

İzmir Ticaret Odası (İTO) ile Yunanistan Ticaret Odaları işbirliğiyle Atina'da düzenlenen 8. Türk-Yunan İş Konseyi Ortak Toplantısı ve Türkiye Ege Kıyıları ve Yunanistan Ege Adaları 6. Ekonomi Zirvesi, ilginç bir yakınlaşmaya sahne oldu.

İZMİR/ATİNA - İzmir Ticaret Odası (İTO) ile Yunanistan Ticaret Odaları işbirliğiyle Atina'da düzenlenen 8. Türk-Yunan İş Konseyi Ortak Toplantısı ve Türkiye Ege Kıyıları ve Yunanistan Ege Adaları 6. Ekonomi Zirvesi, ilginç bir yakınlaşmaya sahne oldu. İTO Başkanı ve Efe Rakı'nın üreticisi Elda İçecek ve Enerji Hizmetleri A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, zirve sırasında ismini açıklamadığı uzo firmasını ziyaret etti. Demirtaş, "İki ülkenin milli içkilerini birbirimizin ülkesinde kullanarak insanlar arasında uluslarası ilişkiyi daha sıcak hale getireceğiz" dedi.
Demirtaş, Atinalı uzo fabrikasının sahibini İzmir'e davet ettiğini belirterek, "Firma Yunanistan'da tutulan bir marka ve sahibi 85 yaşında. Görüşmemiz, sadece başlangıçtı. Firma sahibini İzmir'e davet ettim. Gelip Efe Rakı fabrikasını görecek. Şu anda ziyaret tarihi belli değil. Belki
olumlu bir sonuca varacağız. Elda A.Ş. ile uzo firması arasında ortak
üretim söz konusu değil. Türk Rakısı ve uzo birbirinden farklı. Türk rakısı kuru üzümden elde edilen alkol ile anasonun buluşturulmasından elde ediliyor. Oysa uzo da 'Hangi alkolü kullanıyorsunuz?' diye sorduğumda, sadece 'Bir alkol' diye cevap verdiler. Bizim için kuru üzümden ya da yaş üzümden elde edilen alkol olması önem taşıyor" diye konuştu.
Uzo nasıl içilir?
Uzo, Türkiye'de üretilen rakılara nazaran daha hafif ve daha anasonlu bir içki. Yunanistan'da uzo aperatif içki olarak tüketiliyor. Yanında Türkiye'deki meze ve et yemekleri yerine deniz ürünleri (karides, kalamar, ahtapot) servis ediliyor. Türkiye'de akşamcılar için rakıya hele de su koymadan önce buz koymak, korkunç bir hata kabul edilirken uzo tersine susuz ve buz katılarak içiliyor. Yunanistan'da 40'ı aşkın etiket altında satılıyor. İki dublelikten iki litreliğe kadar çeşitli boyda şişelerle satışa sunulan bu markaların en ünlüleri ise Middili'de üretilen Mari, 12 ve Barbayanni. (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7510207510200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.