Bu da bir nevi korsan yayın

CHP'li İnce: Liseler için müfredat hazırlayan üç akademisyen, kendi hazırladıkları müfredata uygun olarak bir de yardımcı ders kitabı yazdı. Rakip yayınevleri, yeni müfredatı bilmedikleri için alternatifsiz kalan kitap, normalden pahalıya satılıyor.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu'nun 14 Temmuz'da kabul ettiği ve okullarda okutmaya başladığı yeni "9. sınıf dil ve edebiyat dersi öğretim programını hazırlayan akademisyenler, eşzamanlı olarak özel bir yayınevi için 'Lise Dil ve Anlatım 9' kitabı hazırladı.
Program kabul edilir edilmez, ağustosta piyasaya çıkan 'yeni programa uygun' ders kitabı karşısında rakiplerin şansı yoktu, çünkü rakip akademisyen ve yayınevleri yeni programdan habersizdi. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce bu iddiayı gündeme getirmek için bir önerge hazırladı.
Fiyat farkını sordu
İnce önergesinde, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e "Dil ve Anlatım ve diğer edebiyat grubu dersleri Program Geliştirme Özel İhtisas Komisyonu Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, komisyon başkanı Prof. Dr. Şerif Aktaş ve komisyon üyesi Kamil Yeşil'in programını yaptıkları derse ait, 'Lise Dil ve Anlatım 9' adlı ders kitabını özel bir yayınevi adına yazdıklarını biliyor musunuz?" diye sordu. İnce, bir ders kitabı ortalama 3 YTL'ye satılırken, alternatifi olmayan bu kitabın 7.5 YTL'ye satıldığını ifade ederek, "Ders kitabı olmadığı için korsan kitaplarla işlenen başka ders var mı?" dedi. Yeni müfredata göre hazırlanan, 'Lise Dil ve Anlatım 9' kitabının piyasada bir alternatifi bulunmuyor.
'Kitap yazmak suç mu?''
Prof. Dr. Şerif Aktaş, hakkında kitap yazarak rant sağlama' iddiasına şu yanıtı verdi: "Benim komisyondaki işim temmuzda bitti. Program daha önce de isteyen herkese gönderilmişti. Bizim dışımızda da kitap yazmaya kalkışanlar oldu. Vatandaş olarak yaptığımız programın daha iyi uygulanması için bir yardımcı kitap hazırladık. Kitap yazmak suçsa, ben bu suçu işledim. Bunun Milli Eğitim Bakanlığı ve ya Talim Terbiye Kurulu'yla da hiçbir ilgisi yoktur."
Talim Terbiye Kurulu yetkilileri de sözkonusu kitaba 'ders kitabı' olarak onay vermediklerini, ancak kitabın, derslerde yardımcı araç olarak kullanabileceğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7635097635090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.