Bu da devletin 'ilk Kürtçe tabelası'

Bu da devletin 'ilk Kürtçe tabelası'
Bu da devletin 'ilk Kürtçe tabelası'

Kürtçe tabela, mahkeme kararıyla kaldırılmıştı. 2011 yılında da Batman da BDP li belediyenin dört dilli tabelası sökülmüştü.

'Ombudsman', alfabede olmadığı için 'yasaklı' sayılan' Kürtçe 'w, x, q' harfleri açılımı yaptı. Sitede Kürtçe "Devletimiz kendisine güveniyor" yazıldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Kamuoyunda ‘Ombudsman’ olarak bilinen Kamu Denetçiliği Kurumu, ‘anayasal kurum’ olarak bir ilke imza attı. Kurum çalışmalara başlar başlamaz BDP ’li belediyelerin park isimleri koyarken karşılaştığı ‘alfabede yer almayan harf’ yasağını fiili olarak aştı. Vatandaşlara, şikâyetlerini iletmesi için çağrı yapan kurum, Kürtçeye de yer verdi. Kurum, resmi internet sitesinde Türkçe anlamı “Devletimiz kendisine güveniyor ve kendisini milletin denetimine sunuyor” olan slogana yer verirken, bu sloganda Türkçe alfabede yer almayan ‘w, x’ gibi harfler kullanıldı.
Resmen çalışmaya başlayan kurum, Türkçe, Arapça, İngilizce yanında Kürtçe duyuru da yaparak vatandaşları başvuru yapmaya çağırdı. Kurumun, resmi internet sitesinde Kürtçe duyuru da yer aldı. Duyuruda, “Devletimiz kendisine güveniyor, kendini milletin denetimine sunuyor” yazısı Türkçe’nin yanı sıra Kürtçe, Arapça ve İngilizce duyuruldu. Kurum bu duyuru sırasında BDP’li belediyelerin sık sık karşılaştığı Kürtçe park ve sokak isimleri ile ilgili yasak kararlarını da fiili olarak aşmış oldu. Kurum çağrı için Kürtçe olarak hazırlanmış sloganlarda, yasak kararlarına neden olan ‘x, w ve q’ gibi harflere yer verdi.

Şikâyet listesi

Ombudsmanlık (Kamu Denetçiliği) Kurumu’na başvurular 29 Mart itibariyle başladı. Şikâyet konularını, ‘kamu personel rejimi, emeklilik, terfi, idari kadro talebi, imar, ihale ve işlemleri, eğitim ve sınav işlemleri, mali konular, vergilendirme, kamulaştırma, sendikal haklar, orman ve taşınmaz kültür varlıklarının korunması, gümrük, kolluk hizmetleri, sosyal güvenlik işlemleri, mülkiyet hakkıyla’ ilgili konular oluşturdu.
Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu’nun başkanlığındaki kurumda, kamu denetçisi olarak Zekeriya Aslan, Mehmet Elkatmış, Serpil Çakın, Abdullah Cengiz Makas, Muhittin Mıhçak görev yapıyor.


  http://www.radikal.com.tr/113411811341185

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  fasizmin cöküsü - abb-75

  gelismeler fasizmin cöküsüne isaret etmektedir. fasist sistemin kurumlar üzerindeki etkisi ve kanunsal baskisi azaldikca bunun yerini tabiki hak ve özgürlükler dolduracaktir. bu gelismeler bütün alanlarda bir bir farkedilecektir ve bu baglamda sabirli olmak gerek. chp ve onun gibi siyasi gücler bu olumlu gelismelerden elbette rahatsiz olacaklardir. bunlara kulak asmamak lazim, varsin gevezelik yapsinlar. hersey akp`nin giderek güclenmesine ve buna paralel olarak demokrasinin genislemesine isaret etmektedir. yasasin akp yasasin demokrasi!

  19 mayıs - bisushuzurver

  19 Mayısın haber değeri yok mudur? Hiç biriniz birşey dememişsiniz.

  Hiç bir şey kaybedilmez - seyhmus_goker

  Emin olun yapılan bu açılım devletten hiç bir şey kaybettirmediği gibi, barış yolunda atılan güzel adımlardan da biri olacaktır.

  Dil Seçenekleri - yakut kutay

  Haberi okuyunca hemen "http://www.kamudenetciligi.gov.tr" sayfasına tıkladım, devletin hazırladığı ilk türkçe, kürtçe, arapça sayfayı görmek için. Sağ üstte Dil/Language ibaresi var. Tıklıyorsunuz ve Türkçe ve İngilizce ibareleri. İngilizce kısmı yapım aşamasında diye geliyor. Sonra anladım, duyurular kısmında "devletimiz kendine güveniyor" afişleri varmış ve bu afişler farklı dillerde hazırlanmış. Umarım en kısa zamanda web sayfasının dil seçenekleri arasına kürtçe ve arapça da eklenir ve devletimiz gerçekten kendine güvendiğini dosta düşmana gösterir.

  kişi tercihi - jooma

  anayasal güvence istiyoruz. kişilerin tasarrufu değil. w.x.q ingilizce bir kelimede kullanılabiliyorken,kürtçe bir kelimede neden kullanılamıyor? bırakın bu iki yüzlülüğünüzü ve ırkçılığınızı