Bu da Erzurum'un Sülün Osman'ı

Erzurum'da müteahhitlik yapan Bayram Karabacak, 'Okul onardım' diyerek Özel İdare Müdürlüğü'nü fena dolandırmış

Kadir SABUNCUOĞGLU

ERZURUM’da Müteahhitlik yapan Bayram Karabacak, YİBO’larda 2006 yılında, onarım yaptığı gerekçesiyle hazırladığı sahte hakediş belgeleriyle, 6 kez Özel İdare Müdürlüğü hesabından 1 milyon 359 bin lira çekti. Adı ‘Erzurum'un Sülün Osmanı’na çıkan Müteahhit 35 yaşındaki Bayram Karabacak'ın yolsuzluğu, bir ihbar üzerine 3 yıl sonra anlaşıldı. “Bir gün ortaya çıkar diye uyku uyuyamıyordum” diye itirafta bulunan ve parayı ödeyeceğini söyleyerek Özel İdare’ye açık çek veren Bayram Karabacak, Cumhuriyet Savcılığına hakkında suç duyurusunda bulunulunca ortadan kayboldu. Bayram Karabacak'ın bankalardaki hesabına ve mal varlığına el konuldu.
Bir ihbar üzerine harekete geçen İl Genel Sekreterliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü, 2006 yılında Özel İdare aracılığı ile yaptırılan onarım çalışmalarını mercek altına aldı. Milli Eğitim Müdürlüğü'nde Narman, Şenkaya, İspir, Çat, Tekman ilçelerindeki YİBO’larda onarım yaptırıldığına ait hiçbir kayıt bulunmazken, Özel İdare’de 6 ayrı hak ediş raporu ile Müteahhit Bayram Karabacak'a 1 milyon 359 bin lira ödendiği ortaya çıktı. Bunun üzerine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Altınok ve Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak tarafından hazırlanan tutanak, valilik ile cumhuriyet savcılığına 1 Aralık günü iletildi. Savcılık soruşturma başlatırken, Vali Sebahattin Öztürk, ortaya çıkarılan yolsuzlukla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş istedi.
Önce yetkililerin karşısına çıkarak, “Evet ben bu yolsuzluğu yaptım. Üç yıldan beri ‘bir gün ortaya çıkar’ diye uyku uyamıyorum. Beni kurtarın” diyen ve hazırlanan tutanağa imza atan Bayram Karabacak, imzaladığı miktarı içeren tarihi açık çeki de, Özel İdare Müdürlüğüne teslim etti. Bankalardaki hesabına ve mal varlığına el konulan evli Bayram Karabacak, olayın savcalığa intikal ettirilmesi üzerine ortadan kayboldu.


‘YARDIM EDEN VAR MI? ARAŞTIRILIYOR’

İstanbul’da bir dönem kendisini saf göstererek Galata Köprüsü, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesini vatandaşlara satan ‘Sülün Osman’a benzetilen Bayram Karabacak'la ilgili olarak yetkililer şunları söyledi:
“Yıllardan beri müteahhitlik yapıyor ve devlette işleyişin nasıl olduğunu biliyor. 2006 yılı programında YİBO’larda onarım yok, ihale yapılmamış. Tek çivi çakmadığı halde mühendislerin, müdürlerin imzalarını atarak dosya hazırlıyor. Özel İdare’deki 20 yıllık görevlileri uyutuyor ve 1 milyon 359 bin 22 lira tahsil ediyor. Bu durum garip bir şekilde hiç kimsenin dikkatini çekmiyor. Aslında devam edebilirmiş ama, ‘bir gün ortaya çıkar’ diye korkmuş. Bayram Karabacak'a kurumlardan yardım ya da destek verenlerin olup olmadığı yapılacak soruşturmalar sonrası belli olacak.”
Daha önce de 827 bin liralık asfalt yolsuzluğu ortaya çıkardıklarını anımsatan İl Genel Sekreteri Selami Altınok, kurumdaki işleyişi değiştirdiklerini belirterek, “Bundan böyle ihaleyi, kontrolörlüğü, ödemeyi de biz yapıyoruz. Daha önce kurumlar ihale, Bayındırlık kontrol, Özel İdare de ödeme yapıyordu” diye konuştu. (dha)