Bu da eşekli sistem...

Sinop'ta merkeze yakın köylerde taşımalı eğitimin kaldırılması sıkıntı yarattı. İlde toplam öğrenci kapasitesi 5 bini bulan sekiz yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO) ve...

SİNOP - Sinop'ta merkeze yakın köylerde taşımalı eğitimin kaldırılması sıkıntı yarattı. İlde toplam öğrenci kapasitesi 5 bini bulan sekiz yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO) ve sekiz pansiyonlu ilköğretim okulu (PİO) olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, taşımalı eğitimdeki sorunu aktardı:
"Bakanlık diyor ki; 'Önce bu okulları doldurun, sonra taşımayı yapın.' 1157 yerimiz boştu. Bu yüzden il merkezine uzaklığı 7 kilometreyi bulan köylerde taşımayı kaldırdık. 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri küçük olduğundan taşımalı sistem sürüyor. 4, 5, 6, 7, 8'inci sınıf öğrencileri için, Oğuzeli, Kirençukuru, Fidanlık, Koççuğaz ve Eymür köylerinde taşımayı kaldırdık. Halen 760 yerimiz boş. Öğrencilerimiz kaloriferli mekânlarda, en güzel imkânlarla okuyacak."
Ama veliler bu görüşte değil. Hatta kızgın. Tepki olarak da, çocuklarını eşek sırtında okula götürüp getirmeye başladılar. Altı eşek ile çocuklarını okula taşıyacağını söyleyen iki çocuk babası çiftçi Muammer Tarak, "Çocuğumuzu yatılı okula gönderip göndermeme gibi bir özgürlüğümüz yok mu?" diye soruyor.


    http://www.radikal.com.tr/7587217587210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.