Bu da 'gençlik açılımı'

Bu da 'gençlik açılımı'
Bu da 'gençlik açılımı'
Rizeli Merve'nin doğuya önyargısı kırıldı, Hakkârili Ayşe'nin sanatçı olma hayali pekişti. 'Yüz Güler Yüz' projesi yüzlerce genci ilçelerinden çıkardı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, ‘Yüz Güler Yüz’ projesi, gençleri yaşadıkları mahallelerden, küçük ilçelerden, illerden çıkararak Türkiye ’yi tanıtmayı sürdürüyor. Proje kapsamında Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz Bölgesi’ndeki 26 ilden grup grup getirilen öğrencilerden 100’ü daha dün İstanbul ’daydı. Dört günlük turda tarihi yerleri gezen çocuklar, sanatsal etkinliklere de katıldı.

Uçak ve hızlı trenle tanışma

Projeyle ilgili Radikal’e bilgi veren bakanlık yetkilisi Abdulkadir Mahmutoğlu, hiç uçağa, hızlı trene binmemiş başarılı öğrencileri seçerek böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek “Toplam 2600 çocuk belirledik. Bunlardan 1400’ü İstanbul ve Konya’yı ziyaret etti. Aralarında kendi ilçesinden dışarı çıkmamış çocuklar vardı. Tarihi ve kültürel yerleri gezdirip, akşamları da sanatsal etkinlikler izlettiriyoruz. Çok olumlu geri dönüşümler aldık. Türkiye’nin yeni açılımlar yaptığı bir dönemde biz de gençlik açılımı yaptık” dedi.
Programa Rize’den katılan öğrencilerden lise 4. sınıf öğrencisi Sinem Kov, İstanbul’u fotoğraflardan değil canlı olarak görmenin çok farklı olduğu görüşünde. Projeye yine Rize’den katılan bir başka öğrenci Merve Öksüz ise terör sorunları nedeniyle Doğu’da yaşayan insanlara karşı önyargısını, gezide Bingöl ve Hakkâri’den gençlerle tanışınca kırmış. Rizeli öğrenci Derya Öksüz artık İstanbul’da bir üniversiteye yerleşmeyi istiyor. Geziye Hakkâri’den katılan Ayşe Yılmaz ise şehirlerinden çıkan Yılmaz Erdoğan gibi bir sanatçı olmak istediğini, imkânlar tanındığında kendilerinin de başarılı olabileceklerini söylüyor.

Anketten çıkan gezi

Gençlik ve Spor Bakanlığı 15 - 29 yaş aralığındaki 10 bin 174 gencin katılımıyla Türkiye’nin Gençlik Profili adlı araştırma çalışması yapmıştı. Araştırmaya katılan gençlerden şehirler arası gezilere katılmak isteyenlerin oranı, yüzde 79,7 gibi yüksek bir rakam çıkmıştı. Bu katılımcıların en çok gitmek istedikleri ilk 10 yer arasında ilk sırayı İstanbul almıştı. Bakanlık bunun üzerine ‘Yüz Güler Yüz’ projesini başlattı.
Proje kapsamında 2600 başarılı öğrenciyi, İstanbul ve Konya’ya götürerek dört gün boyunca ağırlamayı planlayan bakanlık, daha sonra da Batı’da yaşayan başarılı öğrencileri Doğu’ya götürmeyi planlanıyor.
Amaç, ’öğrencilerin farklı bölgelerde yaşayan gençlerle tanışmaları, farklılıkların ayrışma değil kaynaşma unsuru olduğuna dair kanaatleri güçlendirmek’ olarak özetleniyor.