Bu da 'İBO bulon' kazığı!

Bu da 'İBO bulon' kazığı!
Bu da 'İBO bulon' kazığı!
Sayıştay, Bursa-Yenişehir arasındaki 75 km'lik hızlı tren hattı ihalesindeki skandalı ortaya çıkardı.

RADİKAL - Bursa-Yenişehir arasındaki 75 km’lik hızlı tren hattı ihalesini, sınır değerin altında fiyatla kazanan firma, TCDD’nin onayıyla işlerin kapsamını ve güzergâhı değiştirdi. 3 yılın sonunda 393 milyon liralık ihale tutarına karşılık 423 milyonluk harcama yapıldı. Ancak, işin sadece yüzde 13’lük kısmı tamamlandı.

Bir tür vidalı boru olan ve tünellerde topraktaki nemi almak için kazık gibi saplanan ‘İBO bulon’ malzemesinin birim fiyatı Sivas-Yerköy III. Kısım demiryolunda 5.46 TL, Bursa-Yenişehir’de yüzde bin 487 oranında (15 kat) farkla 86.69 TL olarak belirlendi. Sadece bu nedenle yaşanan maliyet artışı 80.1 milyon lira oldu.

MALİYETİN YÜZDE 25’İNE DENK
Sayıştay raporunda, soruşturma açılmasını istenirken, söz konusu malzeme için toplamda 85.9 milyon lira ödendiği ve bunun da toplam tünel imalat bedelinin yüzde 25’ine denk geldiği belirtildi.

'PTT Bank'ta personel 6.4 milyon TL'yi zimmete geçirdi'

MALZEME AYNI FİYATI FARKLI (TL)

Bursa-Yenişehir 86.69

Polatlı-Afyon demiryolu 31.80

Kırıkkale-Yerköy 68

Yerköy-Sivas 1. Kesim ikmal 8.60

Yerköy-Sivas 3. Kesimde 5.46
Soma A.Ş. devlete, kömür diye 'taş' satmış

Borç Saray: TOKİ'nin 409 milyon alacağı var!

Atatürk Orman Çiftliği 'çekmiş'


  http://www.radikal.com.tr/127598312759834

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ibo bulon - user968037

  İbo bulon topraktaki nemi almak üzere yerleştirilmez. Bir çeşit zemin çivisidir. Normal bulonun (inşaat demirinden yapılır) kullanılmayacağı yerde kullanılır. Normal bulonda delici makine delgi ucu ile delik açar. Açılan deliğe enkeksiyon şerbeti basılır sonra bulon ittirilerek sokulur. İBO bulonda ise bulonun kendisi delici görevi görür, deliği deler ve ucu (bit) ile birlikte orada kalır. Bulonun boru şeklinde olması içine enjeksiyon basılabilmesi içindir. Delme işlemi biter bitmez içine enjeksiyon basılır ve bu şekilde sabitlenir. Dolayısı ile her ibo bulonu kullanıldığında delici uç (bit) tek seferliktir. Bulonun kendisinin de ithal malzeme ve özel imalat olması yanında bu da maliyetini arttırır. Tünelde ibo bulon fiyatı karayolları fiyatlarında da 70-80 TL civarlarında bildiğim kadarıyla. Özel sektörde de aynı şekilde ödenir. Dolayısı ile 5 TL olması imkansızdır. Rakamda bir sorun yok sadece neden bu kadar çok kullanıldı o sorgulanabilir. İbo'dan başka çözüm yok muydu diye?

  ak bdsm! - zebda

  adalet ve kalkınma budur işte! paralel yapılar, oval şekiller ,kulplu beygirler , fallik adamlar mazoşist halkıma gereken muameleye devam!

  güven - user400931

  Bu hatlar bittiğinde insanlar nasıl güvenip binecek?

  İBDO kazığı......Balçovalı - balçovalı

  Sayıştay,nereye baksa yolsuzluk-kayırmacılık-usülsüzlük çıkıyor.Adeta yağma Hasanın böreği....