Bu da maganda terörü

Üç kişi yaralandı
Yurdun dört bir yanında 'kaza kurşunları' yankılanırken, DİE'nin verilerine göre bu olaylarda yılda 600-700 kişi hayatını kaybediyor. Serseri kurşunların dünkü hedefleri, gezintiye çıkan yaşlı bir kadın ile evlerinin önünde oynayan iki küçük çocuk oldu.
Öfkeli ve gösterişçi
21 yaşını dolduran herkes, üç günde silah alabiliyor. Umut Vakfı verilerine göre Türkiye'de toplam 7 milyon ruhsatlı ve ruhsatsız silah var. Silah alanların sadece yüzde 14'ü psikiyatrik muayeneden geçiyor. Üçte biri 'öfkeli', yarısı gösteriş için silah istiyor.
Hemen çıkıyorlar
Ruhsatsız silahın cezası 1-3 yıl hapis. O da paraya çevriliyor ya da erteleniyor. Doç. Dr. Adem Sözüer, "Türkiye'de maganda kurşunuyla adam öldürüp de 10-15 yıl hapis yatan yok. En fazla 3-4 yıl..." diyor. Uzmanlara göre çözüm ceza artırımında.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Birçok kişinin yaşamı, bazılarının sevinç gösterileri nedeniyle sönüyor. Atılan her kurşun, çevredeki yüzlerce kişinin yaşamı için tehdit oluşturuyor. Yaz mevsimiyle başlayan düğünlere bir de asker uğurlama eklenince ölüm ve yaralanma haberleri de çoğaldı. Çünkü; 21 yaşını doldurmuş herkes silah ruhsatı alabiliyor. Ruhsatsız silah kullanmanın cezası 'bir yıldan üç yıla' kadar hapis. Uygulansa caydırıcı olabilir, ama para cezası veya ertelemeyle dosya kapanıyor.
Serseri kurşunların son kurbanları Melahat Nane ile, Bekir Zeytinli ve Hamza Avcılaroğlu oldu. İzmir'de, dört çocuk annesi Nane, önceki akşam, yürürken, iki grup arasında çıkan silahlı kavgada atılan kurşunlardan ağır yaralandı. Adana'da da, evlerinin önünde oynayan 6 yaşındaki Bekir'le 10 yaşındaki Hamza, yoldan geçen bir otomobilden açılan ateşle yaralandı.
Ruhsat almak kolay
Bakırköy Psikiyatrik Araştırmalar ve Tedavi Merkezi Koordinatörü uzman psikiyatrist Ayhan Akcan, çarpıcı bilgiler veriyor: "Bir ruhsatlı silaha karşı, üç ruhsatsız silah var. Gasp, hırsızlık gibi suçlar arttıkça insanlar silahlanıyor. Silah kullanımının artması suçları engellemiyor. Bugünlerde düğün mevsimi olması da bir başka etken. DİE verilerine göre, yılda 600-700 kişi serseri kurşunla ölüyor. Bu rakam çok büyük.
Düğünlerdeki yaralamalar kırsal kesimde daha fazla. İnsanlar birbirlerini tanıdığı için dosyalar kapanıyor, şikâyetçi olunmuyor. Türkiye' de ruhsatlı silah alanların sadece yüzde 14'ü psikiyatrik muayeneden geçiyor. Bu da sadece büyük şehirlerde oluyor. Görevli hekim sayısı da çok az. Bir hastaneden olumsuz rapor alan, başka bir devlet hastanesinden olumlu rapor alabiliyor.
'Gösteriş için alıyorlar'
Araştırmaya göre, başvuranların yüzde 70'i gereksiz yere silah alıyor. Ruhsat süresini uzatmaya gelenlerin yüzde 80'i silah aldığına pişman. Gelenin üçte biri öfkeli, yarısı gösteriş için silah alıyor. Üçte biri şüpheci. Çoğu 10 yıldır İstanbul'da. Doğu Anadolu ve Karadeniz kökenli."
Akcan, şunları öneriyor: "Yaş sınırı 21'den 28'e çıkarılmalı. Meskûn mahalde ateş etmenin cezası dört yıldan başlamalı ve paraya çevrilmemeli. Ciddi sağlık muayenesi yapılmalı. Hastaneler arası veri tabanı oluşturulmalı. Bir hastaneden olumlu rapor alamayan, başka hiçbir hastaneden rapor alamamalı.
Ruhsat almak isteyenler gerekçesini ispatlamalı. Üç gün içinde ruhsat veriliyor. Bir aya çıkmalı. Çünkü çoğu öfkelenerek silah almak istiyor ve kısa sürede ediniyor."
'Dosyalar kapanmasın'
Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Timur Demirtaş ise savcı ve polisleri göreve çağırıyor: "Yeni kanunla meskûn mahalde ateş açanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu önemli. Ölüm ya da yaralamada 'kasten adam öldürme ve yaralama' suçundan dava açılabilir. Bu durumda olası kast işletilecek ve 20 yıldan fazla ceza verilebilecek.
Eski yasada açık düzenleme yoktu. Ateşlemeye göre değişiyordu. Yeni yasayla açıkça düzenlendi. Ruhsatsız silah kullanmanın cezası bir yıldan üç yıla kadar. Uygulansa bu ceza bile yeter, ama uygulanmıyor. Bu cezanın verildiği bir örnek yok. Ancak olay basında yer alırsa üzerine gidiliyor. Savcılar hareke-te geçmeli. Polis, jandarma böyle bir durumda arama kararı çıkarıp müdahale etmeli. Hâkimler cezayı bir yıldan aşağı vermemeli."
'Kaza kabul ediliyor'
İÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Adem Sözüer'in değerlendirmesi ise durumu özetliyor: "Eski yasada kazayla olmuş kabul ediliyordu. Etkili cezası yoktu. Bir kişi bu olaylardan dolayı hapiste en fazla üç-dört yıl fiilen ceza çekiyordu. Maganda kurşunuyla adam öldürüp de cezaevinde 10-15 yıl kalmış kimse yok. Yeni kanun bu suçu 'olası kast'la karşılıyor. Kast söz konusu olacak. Cezası 20 yıl olabiliyor. Mahkemeler bunu işlettiğinde bu olaylar engellenecek. İnsanlar artık düğünde, maçta silah attığında 20 yılla yargılanacağını bilecek."
Dörtte üçü ruhsatsız
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 'ateşli silahlarla işlenen suçların' dörtte üçü ruhsatsız silahla işleniyor. 2003 yılı ocak ayına ait istatistiklere göre, ateşli silahlarla işlenen 992 suçtan, 760'ı (yüzde 77) ruhsatsız, 232'si ise (yüzde 23) ruhsatlı silahlarla işlendi.
Yedi milyon silah var
Umut Vakfı verilerine göre Türkiye'de ruhsatlı ve ruhsatsız toplam 7 milyon silah bulunuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre, Türkiye'de ruhsatlı silah sayısı 601 bin 789. Bunların 597 bin 121'i tabanca, 4 bin 568'i ise yivli av tüfeği. Bu silahların 284 bin 289'u 'taşıma', 312 bin 832'si de 'bulundurma' ruhsatlı. En çok ruhsatlı silah bulunan illerin başında Ankara var. Kayıtlı silahların yüzde 16'sı Ankara'da ve 41 kişiye bir silah düşüyor. 97 bin 613 ruhsatlı tabancanın bulunduğu Ankara'yı, 86 bin 875 ruhsatlı silahla İstanbul izliyor.
İstanbul'da, 117 kişiye 1 silah düşüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün değerlendirmesine göre silah sayısı ve suç oranı arasında doğru bir orantı var. 2004 yılında İstanbul'da 71 bin 384 olay yaşandı. Onu 16 bin olayla en çok silahın bulunduğu Ankara izliyor. İzmir 13 bin 228 olayla üçüncü sırada. Ruhsatlı silah sayısının az olduğu Gümüşhane, Ardahan ve Bayburt suç oranlarının da en düşük olduğu iller.


    http://www.radikal.com.tr/7559157559150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.