Bu da nereden çıktı?

Türkiye'yi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) heyetinin İngiliz üyesi Howitt, askerlerin Güneydoğu'da 'kulak kesip göz çıkardıklarını' iddia etti. Howitt'in iddiaları dün The Guardian gazetesinde yer aldı.
Howitt, "Ayrımsız ateş etme, yargısız infaz, tutuklama ve maskeli ev basmalar var" dedi. Howitt'in 'kaynak' gösterdiği Mazlum Der tepkili: "Bir tanıklığımız yok."

LONDRA - Türkiye'yi geçen hafta ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) heyetinin Britanyalı üyesi Richard Howitt, Türk askerlerinin Güneydoğu'da 'kulak kesip göz çıkardıklarını' iddia etti. AP İnsan Hakları Komisyonu Alt Komitesi heyetinin üyesi Howitt, The Guardian gazetesine, "Duyduklarımız şoke ediciydi" dedi.
Türkiye'nin müzakerelere başlamasını destekleyen Howitt'in iddialarını The Guardian gazetesi haberleştirdi. Gazeteye göre Howitt, ciddi ihlal iddialarının Türkiye'deki insan hakları örgütlerince de doğrulandığını söyledi.
Van'ı da ziyaret ettiklerini belirten Howitt, istatistikler Türkiye'de işkencenin geçen yıla göre yüzde 13 azaldığına işaret etse de 'kötü günlerden kalma taktiklerin' sürdüğünü gördüklerini söyledi. Howitt, 'kötü günlerden kalma taktikleri', ayrım yapılmadan ateş etme, yargısız infazlar, tutuklamalar, akşamları maskeli kişilerce ev baskınları diye sıraladı.
'Kaynaklar doğruladı'
Howitt, şunları söyledi: "Kaynaklarımız çok güvenilir ve kanıtlarımızı görüştüğümüz her grup doğruladı. İddiaların doğruluğu konusunda bende hiçbir kuşku bırakmadılar. Anlatılanlara göre sadece eylül ayında Van'da 95 kişi Kürt ayrılıkçılara sempati besledikleri için tutuklandı. Bunlar arasında olan 19 yaşındaki Yusuf Hasan'ın geçen hafta cesedi bulundu. Ankara'nın, müzakerelere başlamadan önce bu iddialarla mutlaka yüzleşmesi gerekiyor."
The Guardian'ın haberinde, AP heyetinin bulgularının, 'kadınlara karşı uygulanan şiddet ve güvenlik güçlerince yerinden sökülen vücut organlarıyla birlikte' müzakereler sürecinde ele alınacağı ifade edildi. İşkence kurbanlarının haklarını savunan Mazlum-Der'in de AP heyetine Kürt ayrılıkçıların cesetlerinden parçaların koparılmasının rutin bir uygulama olduğunu, bunların da yasadışı organ kaçakçılığında kullanıldığını aktardığı kaydedildi.
Tan: Saçma sapan
The Guardian, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan'ın iddialarla ilgili 'saçma sapan' ifadesini kullandığını yazdı. Tan'ın, "Bunlar hayal ürünü ve gerçekle ilgisi yok. Türkiye'de güvenilir hiç kimsenin bu tür şeyler söylediğini duyamazsınız" dediği belirtildi.
Türkiye'de geçen hafta incelemeler yapan AP İnsan Hakları Alt Komitesi Başkanı Helene Flautre de Van'da şu iddiaları ortaya atmıştı: "Burada en vahim şey, bazı gösteriler sırasında polisin göstericiler üzerine ateş açtığı ve insanların öldüğüdür. Bunların bir kısmının PKK'lı diye nitelendiği, ancak bir kısmının da normal vatandaş olduğu ortaya çıkmış. Tabii ki yaşanan böyle güvenlik sorunları beraberinde ağır insan hakları ihlallerini de getiriyor."
Mazlum-Der reddetti
Mazlum-Der Van Şube Başkanı Abdulbasıt Bildirici, ölen PKK yanlılarının gözlerinin oyulduğu ve vücutlarından organlarının çıkarıldığı yönündeki bilginin kendileri tarafından aktarılmadığını açıkladı. Bildirici şunları söyledi:
"Heyetle 7 Ekim'de görüştük. Ben yoğun olduğum için toplantıya yönetim kurulu üyemiz Abidin Engin katıldı. Engin, toplantıda söz konusu bilgileri ne aktardı ne teyit etti. Bilgilerin kaynağı biz değiliz. Ancak, geçen aylarda, ölü ele geçirilen bir PKK üyesinin başının kasaturayla kesildiği yönündeki bir gazete haberi üzerine basın açıklaması yaptık. Tanıklığımız yok. Böyle bir şikâyet üzerine bizlere başvuran da olmadı."
Derneğin Genel Başkanı Cevat Özkaya ise, "Bu konudan haberim yok. Görüşmeye şube yöneticileri katılmıştı" dedi. (Dış Haberler)


    http://www.radikal.com.tr/7597837597830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.