Bu da oldu: Karakolda genital arama

Bu da oldu: Karakolda genital arama
Bu da oldu: Karakolda genital arama
Arama kararı bilgisiyar kaydından silinmeyen A.U. isimli kadın pasaport için başvurunca karakola götürüldü. "Genital muayene" yapılan kadın şikayetçi oldu. 2 polis hakkında 3 yıl hapis istemli dava açıldı

Bir icra davasında haczedilen eşyaları yediemin olarak üzerine alan 23 yaşındaki A.U hakkında eşyalarla birlikte taşınıp adres değiştirmesini mahkemeye bildirmediği için muhafaza görevini kötüye kullanmak suçunda dava açıldı.

Habertürk'ten Sedef Şenkal Demir'in haberine göre; hakkında arama kararı çıkarılan genç kadın mahkemeye giderek suç olduğunu bilmediği bu konu ile ilgili ifadesini verdi. Ancak hakkındaki arama kararının bilgisayarda düşümü yapılmayan genç kadın pasaport almaya gittiği Üsküdar Pasaport Şubesi’nde hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle yanında eşi olduğu halde ekip aracıyla Üsküdar Doğancılar Polis Merkezi’ne götürüldü.

GENİTAL BÖLGESİNDE ARAMA
Karakola getirilen ve hakkındaki arama kararının ne olduğunun yanıtını alamayan genç kadının eşi, daha önce ifade vermiş olan eşinin yakalama kararının düşürülmemiş olmasından şüphelenerek işlemleri hızlandırmak için adliyeye giderken, A.U nezarethanenin yanındaki odaya alınarak bir bayan polis tarafından iç çamaşırları da dahil soyunması istenerek genital bölgelerine kadar arandı. Kısa süre sonra genç kadının ifade vermiş olduğu bir olaydan dolayı böyle bir muameleye maruz kaldığını belirten genç kadın savcılığa suç duyurusunda bulundu.

“BENİ RENCİDE ETTİLER”
23 yaşındaki A.U gözaltına alınmamasına rağmen bir erkek polisin yanına çağırdığı bayan polise genital muayene yapması yönünde emir verdiğini, kadın polisin “Eldiven Yok” gerekçesiyle bunu reddetmeye çalıştığını belirttiği ifadesinde şunları söyledi: “Bayan polis beni odaya aldı. Ben sadece üst araması yapılacağını düşünüyordum. Bayan polis üzerimdeki tüm giysileri çıkarmamı istedi. Ben iç çamaşırlarım üzerimde kalacak şekilde çıkardım. Ama iç çamaşırlarımı da çıkarmamı emretti. Çıkarmak zorunda kaldım. Eldiven olmadığı için hafifçe eğilerek gözle genital muayene yaptı. Ardından adliyeye getirildim. Kaba üst araması yerine bu şekilde bir arama yapılması, ayrıca genital muayene istenmesi beni rencide etmiştir”

“POLİSİN YAPTIĞI YÜZ KIZARTICI BİR SUÇTUR”

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı yasa dışı genital arama yapan iki polis hakkında görevlerini kötüye kullanmak suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar dava açarken, genç kadının avukatlığını üstlenen Ömer Yeşilyurnt müvekkilinin bu olaydan dolayı rencide olduğunu belirterek, “Yasa gereği hakkında savcının gözaltı kararı vermediği kişi asla aranamaz. Düşümü yapılmayan bir davadan dolayı müvekkilim komple soyunduruldu ve genital bölgelerine varana kadar arandı. Bu hem yüz kızartıcı bir suç, hem polis vazife ve selahiyetleri kanununa göre, hem de yasa gereği suçtur. Vatandaşa böyle muamele yapılamaz. Kimse bu görevi kendinde göremez. Herkes yasalara göre hareket etmek zorundadır” şeklinde konuştu.


SAVCI GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN DAVA AÇTI
Soruşturmayı yürüten savcı araması bulunan müştekinin gündüz saatlerinde polis merkezine geldiği için nezarethaneye alınmadan doğrudan adliyeye götürülmesi gerektiğini belirttiği iddianamesinde şüpheli erkek polis İ. T’nin talimatıyla kadın polis M.G’nin müştekinin üzerindeki elbiseleri çıkararak sadece iç çamaşırları kalacak şekilde üst araması yaptığı, oysa hakkında gözaltı kararı olmayan ve nezarethaneye alınmayan yakalamalılar için üst aramasının söz konusu olamayacağını belirtti. Savcı Ekrem Türkoğlu, bir suç söz konusu olmadığı durumlarda nezaret için aramanın da elbise üzerinden elle veya cihazla yapılması gerektiği, ancak şüphe halinde bir suçla bağlantı olması durumunda bu suçun delili olabilecek ince aramanın elbiseler tecrit edilerek yapılabileceğine de dikkat çektiği iddianamesinde şüpheli polislerin adli işlem olan yakalanamla ilgili işlemleri yerine getirip üst aramayla ilgili kanun ve yönetmeliklerde belirlenmiş usullerin dışına çıkarak genç kadının elbiselerini çıkarttırarak görevlerini kötüye kullandıklarını belirtti. (Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/1142166114216612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Vicdan teraziniz ''eksik'' tartıyor Momentum - ParadigMA_82

  Polisin ''arama'' yetkisi var ama bu ''makul şüphe'' gibi sınırları belirsiz bir dayanakla. Yine de tipinden şüphelenip arayamaz. Savcılık onayı lazım. TCK'de ifade bulan bu ''muğlaklıklar'' polisin ''keyfiyetini'' yani elini güçlendiren durumlardır. Sınırları net çizilmeyip pek de şeffaf olmayan bir uygulamada ''iyi niyet'' aramak; taciz vak'alarının ''ahlaki kaygıyla da'' yaşanabileceğini iddia etmekten farklı değil: Tabi ''haklı tahrik'' diye bir şeye inanıyorsanız durum değişir. Makul ''şüphe'' o denli rencide edici olabilir ki, idare sizi 11 Eylül sonrası ABD'nin kendi vatandaşı Müslümanlara yaptığı gibi yalnızca tipinizden bile ''terör şüphesi'' ile sorgulayabilir: Nitekim, Batı'da yaşayan Kürtler bu duruma aşinadır. Son olarak: Gerek hukuk gerekse toplumsal olaylarda ''şüphe'' sanık lehine kullanılması elzem bir durumdur. Aksi halde, idari otoritenin keyfi ve ceberrut dayatmalarını önleyemezsiniz. Hele hele kurumsal şeffaflığın ''en az'' olduğu Polis gibi zırhla korunan kurumlarda bu durum başa ciddi belalar açar. şeffaf olmaayan, sicili hayli bozuk ve hala muğlak yasalarla sürdürülen bir yapıya karşın kişisel ''şüphe''nizi asimetrik biçimde kullanıyorsanız sizin ''objektifliğinizden'' söz edilemez.

  Bülent Arınç ve vajina sendromu - Pe@ce

  Bülent Arınç Meclis'te "vajina" sözcüğü telaffuz edilince "ahlaksızlık, yüzüm kızardı." demişti; İçişleri Bakanlığı'na bağlı polisin bu davranışı karşısında ne diyecek bakalım.

  Az yapılmış - Zeki Vatandaş

  Tecavüz etselerdi kaparlardı primi...

  /// - Al Capone

  bu aramayi tesseturlu bir bayana yapsalardi, ne olurdu aceba ???

  Polis Devleti böyle bir şey. - Mehmet Devrim

  Polis Devleti olmanın verdiği şımarıklık ve yönetimin her kademesindeki Diktatoryal özlemlerin dışa vurumu budur...

  - momentum

  Polis burada yanlış bir inisiyatif kullanmış olabilir ama savcının değerlendirmesine göre bu arama türü mevcut. Bir ilçede hırsızlığa girişim aşamasında yakalanan bir kaç kadının üst aramasında genital bölgeden (çamaşır içinden) kapı zorlamaya yarayan aletler bulunmuştu da bu onların tutuklanmasına vesile olmuştu. Bu olayda polis, "yakalamayla ilgili usullerin dışına çıkma" gibi bir şeyden sorumlu tutulabilir ama bu da gazetenin attığı başlığın vahametinin dışında kalır. Her halukarda tatsız bir olay, kimse genital bölgeleri aranacak bir sanık durumuna düşmek istemez.

  Ah yorumcular, - ahom

  Yok Almanya'da varmis da tutuklaninca yapilirmis. O zaman haberi dogru oku! Goz altina alinmamasina ragmen yapilan bir aramadan bahsediyor! Ha tabi savcida haklilik payi vermis ki dava, hani hukuku okuyan savcilik yapanlar varya onlar.