Bu da 'özür diletmeyiz' soruşturması

Bu da 'özür diletmeyiz' soruşturması
Bu da 'özür diletmeyiz' soruşturması

?ozurdiliyoruz.com? adlı internet sitesinde sürdürülen imza kampanyasına katılım, 26 bin 770?e ulaştı.

Ankara'da altı kişinin şikâyeti üzerine başsavcılık, 'Ermenilerden özür diliyoruz' kampanyasına soruşturma açtı. Dava açılırsa kampanyayı başlatanlar 301'lik olacak

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı aydınlar tarafından başlatılan ve geçmişteki olaylar nedeniyle Ermenilerden özür dileyen kampanyaya, ‘Türk milletini alenen aşağılamak’tan soruşturma başlattı.
Ankara’da yaşayan Hasan Hüseyin Satır, Sabahat Özgür, Mehmet İnal Kolburan, Hüseyin Erdoğan, Serdar Orhaner ve Kürşat Karacabey, ‘özür diliyoruz’ kampanyası nedeniyle Başsavcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde kampanyayı başlatan kişilerin Türk milletinin soykırımla suçladıkları öne sürüldü.
‘Büyük Türk milletinin, uluslararası metinlerde insanlık suçu olarak tanımlanan soykırımcılıkla itham edilmesinin, Türk milletinin aşağılanması anlamına geldiği’ öne sürülen dilekçede, “Şüphelilerin aşağılama eylemi,  internet üzerinden gerçekleştirilmekle ve de bütün basına servis edilmekle; bu aşağılamanın ’alenen aşağılama’ niteliğinde olduğu da tartışma götürmez netlikte ortadadır” denildi. 
Suç duyurusu dilekçesini işleme koyan Başsavcılık, kampanyayla ilgili soruşturma başlattı. Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca gerçekleştirilecek soruşturma, TCK’nın ünlü 301. maddesindeki ‘Türk milletini alenen aşağılama’ suçu kapsamında yürütülecek.
Soruşturma çerçevesinde, kampanyayı düzenleyenlerin ifadelerine başvurulacak ve ‘www.ozurdiliyoruz.com’ adlı web sayfası incelenecek. Savcılık suç unsuru tespit ederse, kampanyayı düzenleyenlerin yargılanması yasa gereği Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in iznine bağlı olacak. Dava açılırsa altı ay-üç yıl hapis istenebilecek.
İmza atılan metin, “1915’te Osmanlı Ermenileri’nin maruz kaldığı Büyük Felâket’e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum” diyor.
15 Aralık’ta başlatılan kampanyada imza sayısı dün akşam itibarıyla 26 bin 770’e ulaştı. (Radikal)

Cunta da aynısını yaptı!
12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonraki yıllarda yaşanan anti demokratik uygulamalara tepki gösteren aydınlar ünlü yazar Aziz Nesin’in öncülüğünde imza kampanyası yapmıştı. Tarihe ‘aydınlar dilekçesi’ olarak geçen metin, yaklaşık 2 bin aydının imzasını taşıyordu. ‘Türkiye’deki Demokratik Düzene İlişkin Gözlem ve İstemler’ başlıklı dilekçe 1984’te Cumhurbaşkanlığı ve TBMM’ye sunulmuştu.
Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, dilekçenin verildiği 15 Mayıs günü basına yayın yasağı getirmişti. Yaklaşık bir hafta içinde Sıkıyönetim Savcılığı soruşturma açmış ve dilekçeyle imzalara el koymuştu. Dilekçeyi kaleme alan ve kampanyayı örgütleyen 59 aydına ‘yasalara aykırı bildiri hazırlamak’ suçlamasıyla dava açılmıştı.
Murat Belge, Halit Çelenk, Mehmet Emin Değer, Haluk Gerger, Hüsnü Göksel, Yakup Kepenek, Yalçın Küçük, Uğur Mumcu, Aziz Nesin, Mahmut Tali Öngören, Bahri Savcı, İlhan Selçuk, İlhan Tekeli, Mete Tuncay, Şerafettin Turan ve Erbil Tuşalp bu aydınlardan bazılarıydı. Yargılama sonunda aydınların tümü beraat etmişti.