Bu da sicil açılımı: Gereken kişiye, gerektiği kadar bilgi

Kamuda bir evrak memurunun herhangi bir kişinin tüm polis, karakol ve savcılık geçmişini görebilmesini sağlayan 'tuhaflık' sona erdiANKARA - Kamu kurumlarında işe girmek isteyenlerin polis, karakol ve mahkemeyle ilgili tüm geçmişlerinin ortalığa saçılmasına neden olan uygulama, tarihe karıştı.
Emniyet Güvenlik Dairesi Başkanı İsmail Çalışkan’ın görevden alınmadan hemen önce 81 ilin valiliklerine ‘kişisel bilgilerin elden ele dolaşmasını engelleyecek’ son derece önemli bir genelge yayımladığı ortaya çıktı.
İki hafta önce gönderilen genelgeye göre emniyet veya jandarma artık ‘güvenlik soruşturması’ veya ‘arşiv taraması’ amacıyla kendilerinden bilgi istendiğinde, sadece süren yargılamayla ilgili bilgileri veya kesinleşmiş mahkûmiyetleri sayıp dökecek. Kişi eğer geçmişte herhangi bir konuda yargılanmış ve beraat etmişse, bununla ilgili bilgi de verilemeyecek.
Kişiler hakkındaki gözaltı, polis, savcı ve mahkeme kayıtları yine tutulacak, ancak bu bilgiler sadece herhangi bir suçun aydınlatmasında, gerektiğinde kullanılacak.

Peki geçmişte nasıldı?
Geçmişte emniyet veya polisten güvenlik soruşturması veya arşiv taraması için bilgi istendiğinde, söz konusu kişilerin karakol ve savcılık kayıtları da verilebiliyordu.
Başka bir deyişle kişinin geçmişte bir tarihte gözaltına alınıp serbest bırakılması, karakolluk olması, yargılanıp beraat etmesi hatta herhangi bir konuda karakola gidip ifade vermesi bile güvenlik soruşturması veya arşiv taramasında karşısına çıkabiliyordu. Bu durumun kişiler hakkında önyargılara yol açtığı; özellikle kamu kurumlarında işe girmek söz konusu olduğunda mağduriyet yarattığı belirtiliyordu. (Radikal)