Bu da 'sıra' ayrımcılığı!

Velisi, kayıt bağışı hariç para vermeyince lise öğrencisi Efe Özışık, yeni masa sandalyeler yerine eski 'devlet sırası'na oturtuldu. Şikâyet edilen müdür Mürsel Oğuz rahat: "Zaten bir sene bedava oturdu!"
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Eğitimde zorunlu 'gönüllü' bağış komedilerine bir örnek de İzmir'den. İzmirli mimar Müjde Özışık ile inşaat mühendisi Ahmet Özışık'ın küçük oğlu Efe Erim geçen yıl süper lise olan Cengiz Topel Lisesi'ne kayıt yaptırdı, 100 YTL de bağış yaptı. Okul açıldıktan birkaç gün sonra, masa, sandalye ve teknolojik donanım masrafı olarak 97'şer YTL daha istendi. Özışıklar kayıtta zaten para toplandığını söyleyip para vermedi.
Efe, geçen yıl yeni masa ve sandalyede eğitim gördü, ama bu yıl durum değişti. Ahmet Özışık öfkeli: "Okulun ilk günü, eski sıralardan vermişler,
'Efe parasını ödemedi, bu sırada okuyacak' denilmiş. Oğlumuzu arkadaşlarının önünde küçük düşüren bir davranış eğitimcilere yakışıyor mu? Biz hata yapsak bile eğitimcilerin böyle mi davranması gerekir. Çocuğumuzun psikolojisi bozuldu, okula gitmek istemiyor." Anne Özışık da "Oğlum 'Anne beni rezil ediyorlar, ver parayı kurtulalım' dedi. İdare-veli ilişkisi öğrenciye yansıtılıyor, oğlum alet ediliyor. Bu, diğer öğrenciler için de tehdit. Başlattığımız hukuk mücadelesi de bu zihniyete karşı" diye konuştu.
'Bir sene bedavadan oturdu'
Müdür Oğuz ise özel sıra yaptırma talebinin velilerden geldiğini savundu: "Para ödenmedi, biz de (Efe'yi) Bakanlığın tertemiz sırasına oturttuk. Aile bu parayı ödemeyerek, çocuklarının ezilmesine yol açtı. Bir sene zaten bedava oturdular. Onlar anne baba olarak hata yapmışlar, paralarına kıyamamışlar. Ne yapalım, başkalarından alıp ona mı verelim?"


    http://www.radikal.com.tr/7578387578380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.