Bu da 'sivil erke dönergeci'

Bu da 'sivil erke dönergeci'
Bu da 'sivil erke dönergeci'
İzmit'te üç elektrikçi başka güce ihtiyaç olmadan elektrik üreten cihaz yaptıklarını iddia etti


Mustafa BAĞDİKEN/İZMİT

İzmit'te çıraklıktan yetişme 3 elektrikçi arkadaş yakıt, su ve benzeri hiç bir madde kullanılmadan ve başka bir yerden enerji almadan, kesintisiz elektrik üreten bir cihaz geliştirdiklerini ileri sürdü. Benzeri bir enerji üretimi girişimini daha önce ‘erke dönergeci’ adı altında bir grup emekli asker gerçekleştirmişti. Şu anda kendi dükkanlarında kullandıkları, 380 volt elektrik veren 5 KV gücündeki cihazın ampulleri kesintisiz yaktığını, televizyon ve buzdolabını da çalıştırabildiğini söyleyen 3 arkadaş, bu cihazı geliştirerek bir apartmana, fabrikaya, hatta bir kasabaya bile yakıta gerek duyulmadan istenilen güçte temiz ve kesintisiz enerji sağlayabileceklerini öne sürdü.
Cihazı imal eden Ercan Özel, İsmail Öner ve Aytaç Özel, en büyük korkularının bu buluşlarının çalınması olduğunu belirterek, cihazın içini ancak noter huzurunda ve devlet yetkililerinin de önünde kendilerine patent garantisi verilmesi kaydıyla açacaklarını söyledi. Kocaeli Sanayi Odası ile bazı Teknoparklar'ın, belirli bir deneme sürecinin ardından cihazın geliştirilmesi konusunda destek vermeye hazır olduklarını belirttiklerini öne süren 3 arkadaş elektrikçi, cihazın Türkiye’nin enerji sorununu çözebileceği görüşünü savundu.

24 SAAT KESİNTİSİZ ELEKTRİK
Elektrikçilerden İsmail Öner, bu cihazın yılda bir kez sadece 10 dakikalık bir bakım gerektirdiğini, bunun dışında 365 gün 24 saat kesintisiz elektrik enerjisi üretebileceğini iddia etti. İsmail Öner şöyle konuştu:
“Bazı kişiler enerjiyi akülerden aldığımızı söylüyor. Hiç bir aküden kesintisiz 380 volt elektrik elde edemezsiniz. Biz bu projemizi ancak noter huzurunda ve devlet yetkililerinin gözü önünde, patent garantisi de aldıktan sonra açıklarız. Cihazımızın içini de o zaman açarız.”
Ercan Özel ise birkaç bin YTL harcamayla yapılabilecek bir cihaz ile bir konutun tüm enerji ihtiyacının karşılanabileceğini ileri sürerek, dünyada da böyle bir sistemi henüz kimsenin yapmadığını savundu.(dha)