Bu da tesisatçı fayı!

Eskişehir'deki bir apatmanda 12 yıl önce yapılan kalorifer tesisatı sırasında kolon ve kirişlerin zarar gördüğü, binanın yıkılma tehlikesi taşıdığı belirlendi. 40 daireli bina sakinlerine acil tahliye tebligatı yapıldı.

ESKİŞEHİR - Eskişehir'deki bir apatmanda 12 yıl önce yapılan kalorifer tesisatı sırasında kolon ve kirişlerin zarar gördüğü, binanın yıkılma tehlikesi taşıdığı belirlendi. 40 daireli bina sakinlerine acil tahliye tebligatı yapıldı.
Meram Apartmanı B Blok'ta yönetime gelen Ömer Altınok, beş katlı ve iki bloklu olan binada kolon ve kirişlere zarar verildiğini görünce, Tepebaşı Belediyesi'nden yardım istedi. İncelemede binanın bazı kolonlarının donatılarının burkulduğu, bazı kirişlerin kalorifer tesisat borusu geçirmek için kırıldığı ve donatıların kesildiği belirlendi. Belediye, beton kalitesinin düşük olduğunu da belirleyerek 28 Haziran'da binanın yedi günde boşaltılmasını istedi.
A ve B Blok'taki 40 daireden 20'si taşındı. Bina tamamen boşaltılmayınca bu kez Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 6 Ağustos'ta yeni tebligat göndererek binanın üç ay içinde takviye edilmesi ya da yıkılması gerektiğini belirtti, aksi takdirde belediyece yıkılacağını bildirdi. Apartman sakinleri ise kiraların pahalı olması nedeniyle ev bulamadıklarını söyledi. A Blok'ta oturan Erdal Eylül, "Sorun B Blok'ta. Biz blokumuza kalorifer döşetmedik. Bizim blok sağlam olduğu halde boşaltma kararı bizi de kapsıyor. En kısa sürede kendimize bir ev bulup taşınacağız. Binada güçlendirme çalışmaları yapılacak bu da üç ay sürecekmiş" dedi.
Vali Kadir Çalışıcı da bina terk edilmezse Emniyet Müdürlüğü'ne boşaltım talimatı vereceğini söyledi.