Bu da 'tezek taşımalı' eğitim!

Bu da 'tezek taşımalı' eğitim!
Bu da 'tezek taşımalı' eğitim!
Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine 11 kilometre uzaklıktaki 5 derslikli Atabakan Köyü İlkokulu'nda öğrenciler, ısınmak için okulda kömür olmasına rağmen 'tutuşturacak odun yok' diyerek sobada yakmak için her sabah evlerinden tezek getiriyor.

DOĞUBAYAZIT - Ağrı Karayolu kenarında, 80 hane 750 nüfuslu Atabakan Köyü’nde bulunan 77 öğrencili ilkokulda, 5 öğretmen görev yapıyor. 35 yıl önce yapılan okulda lavabo ve tuvalet yok, her taraf dökülüyor. İçme suyu bidonla taşınıyor, öğrenciler tuvalet için öğretmenlerinden izin alıp evlerine gidiyor.

Hava sıcaklığı çoğu zaman sıfırın altında seyrederken, öğrenciler okulda ısınma sorunu yaşıyor. Milli Eğitim okula kömür göndermiş ama tutuşturacak odun verilmediği için yakılamıyor. Bu nedenle nöbetçi öğrenciler her sabah evlerinden getirdikleri tezekle sobaları yakıp diğer öğrenciler gelmeden sınıfları ısıtıyor. Ancak soba iyice yandıktan sonra kömür atılabiliyor. Okulun ana sınıfında ise minikler elektrik sobasıyla ısınıyor.

TUVALETLERİ BİLE YOK

Okulda yaşanan su ve tuvalet sorununun yanında, bir de tezekle ısınmaya tepki gösteren velilerden Mecit Bozdemir, "Öğrencilerin el, yüzünü yıkayacağı bir lavabo bile yok. Okula gönderdiğimiz çocuklar pislik içinde eve geliyor. Tuvalet ihtiyacını gidermek için öğretmenlerden izin alıp evlere gidiyor. Köyümüzde 35 yıl önce yapılan okul artık kaderine terk edilmiş" dedi.

'ÇOCUKLARIMIZIN TEMİZ BİR OKULDA OKUMA HAKKI YOK MU?'

Okulun ihtiyaca cevap vermediğini söyleyen Cemalettin Kılıç da kendisinin 5 yıl bu okulda eğitim gördüğünü anlatırken, "Ne tuvaleti var ne de suyu. 21’inci yüzyılda yaşıyoruz. Çoğu veli öğrencisini bu okula göndermiyor. İmkanı olanlar Doğubayazıt’taki okullara götürüyor. Çocuklarımızın, sorunları olmayan temiz bir okulda okuma hakları yok mu?" dedi. (SEDAT BUDAK / DHA)


  http://www.radikal.com.tr/130251013025106

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tezekli eğitim - user927821

  Bir yerlerde devlet televizyonları da alet edilerek şaşalı eğitim kuruluşları! açanlar memleketin diğer tarafından habersiz yaşıyorlar.

  Medya yine çarpıtıyor - RKemal Bindal

  Medya yine olayı çarpıtıyor...Bir kere onlar tezek değil tablet.Photoshop bu...Tezek lobisinin kirli bir tezgahı

  yettiniz artık farkındamısınız - genco940

  3.5 milyar dolarlık asrın projeleri diye yutturulan raylı sistem deyip lastik tekerlekli taşımayı öne çıkaran, Marmaray, 3 ncü köprü, Dünyanın en büyük hava alanı hikayeleri ile avutulan milletin, her şeye burnunu sokup piyasaları allak bullak eden ekonomiden yoksun zihniyetler, doların yükselişini kendileri için fırsat bilenler, alınan % 10 luk doğal gaz indirimini halka, sanayiciye yansıtamayacağını utanmadan yüzünüze baka baka açıklayanlar, Bu kareleri alıp çerçeveletip çalışma odalarınıza, saraylarınızın duvarlarına asın. Eserlerinizle övünün. Bu millet sizinle utanç duyuyor.

  .. - ahtamara

  diyorum ki neden bu düzen değişmiyor, bu hükümet, bu iktidar, bu devlet. demek ki biz bunu hakkediyoruz. eğr gücümüz değiştirmeye yetmiyorsa öyle ama etmiyoruz yaa. bu yavrular bunu haketmiyor. kuru olan %50 olanın yanında yanan %50 yaş olmak istemiyorum.

  büyük türkiye - user662334

  buraya wc si olan ısıtma sistemi olan bir okul yapılsa mı boğaza 3 lü tüp geçit mi yapılsa daha RANT(Able) olur. bu çocukların gerekirse önüne yatmalı

  APATİ - user406684

  İşte Yeni Türkiye,asrın lideri ,dünyanın 3.büyük ekonomisi ,inanan %50