Bu da üniversite wikileaks'i

Bu da üniversite wikileaks'i
Bu da üniversite wikileaks'i
Redhack ODTÜ olaylarını protesto için YÖK'ü 'hack'ledi. Birçok üniversiteye ait bilgileri ele geçiren hackerlar 'yolsuzluk belgeleri' olarak nitelendirdikleri dosyaları Twitter'a koydu.
Haber: Miray ÇİMEN / Arşivi

ODTÜ’deki olayları protesto eden RedHack, dün sabah YÖK’ün Elektronik Paylaşım Sistemi ebys.yok.gov.tr sitesinin şifrelerini kırarak sistemi ele geçirdi. Önce Giresun Üniversitesi ile ilgili belgeleri deşifre eden Redhack, ardından Gazi Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi hakkında belgeler yayımladı. Belgelerde, Kastamonu Üniversitesi’nde C.A isimli birkişinin sahte belgeyle öğretim üyesi yapıldığı bilgisi de yer aldı.

‘60 bini aşkın belge var’

Twitter hesabında “YÖK sisteminden elimize tonla belge geçti. Daha sonra yayımlayacağız” dedikten sonra belgeleri yayınlayan RedHack, 60 binin üzerinde dokümanı ele geçirdiğini duyurdu. RedHack’in yayımladığı, bazı üniversitelerdeki ‘yolsuzlukları’ açığa çıkaran belgeler şu şekilde:
Fırat Üniversitesi: Ele geçirilen belgelerin birinde, üniversitenin 27 Eylül 2009 itibariyle 1 milyon 310 bin liralık promosyon hakkını kullanmak istediği anlatıldı. Rektör Prof. Dr. Kudbettin Demirbağ imzalı yazıya göre söz konusu miktarı üniversite hesaplarından görülmedi ve paranın bir bölümü üniversite şenlikleri için kullanıldı, aynı paradan 1 adet Audi marka A8 Long 3.0 model araç alındı.
Giresun Üniversitesi: 2012 tarihli raporda, kurulumu yapılmamış bir cihaz için 664 bin 34 TL ödendiği tespitine yer verildi. Raporda, ayrıca Kalkınma Bakanlığı tarafından 83 kalem makine teçhizat alımı için tahsis edilen 2 milyon 832 bin TL’lik ödeneğin tamamının sadece 9 kalem makine teçhizat alımı için kullanılarak, geri kalan 74 kalem makine teçhizatın alınmadığı belirtildi.
İstanbul Üniversitesi: 2011 tarihli rapora göre üniversite ve Ziraat Bankası Beyazıt Şubesi arasında yapılan her türlü bankacılık işlemlerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Bankacılık Hizmet Protokolü ve ek Protokol gereğince alınan 1.537.719,47 TL nakdi yardımın bütçe geliri olarak muhasebe kayıtlarına alınmadığı ifade edildi. Ayrıca, Rektör Yunus Söylet’in promosyonlar karşılığı aldığı 6 Passat, 1 BMW araç bağışını bütçe kalemine yazmadığı ifad edildi.
Gazi Üniversitesi: Rapora göre, mülkiyet bedelleri ödenmek şartı ile Gazi Üniversitesi’ne geçen Atatürk Orman Çiftliği’ne ait Çukurambar semtindeki 100 dönümlük arsanın üzerine merkezi ve konut yapılmak üzere 2007 yılı Ekim ve Kasım aylarını kapsayan sürede ihaleye çıktığı belirtildi. Raporda ayrıca ihalenin mevcut iktidara ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yakın olduğu ileri sürülen Kuzu İnşaat firmasına kaldığı ve ihalenin yüzde 42.6 ile sonuçlanmasına rağmen eski Rektör Prof. Dr. Kadri Yamaç’ın devreye girmesiyle üniversitenin payının yüzde 40’a düşürülerek ilgili firmaya yer teslimi yapıldığı ifade edildi.
Hacettepe Üniversitesi: 30 Kasım 2012 tarihli, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer imzalı dilekçede, Onkoloji Hastanesi Projesi kapsamında MARUBENI EUROPE PLC adlı firmadan satın alınan 171 adet makine, malzeme ve ekipmanla ilgili olarak, firmanın sözleşmede ve şartnamede belirlenen şartları yerine getirmediği için sözleşmenin feshedildiği belirtildi. Malzemenin atıl kalmasına sebebiyet verdiği iddia edilen eski Rektör Prof. Dr. Uğur Erdener ve Prof. Dr. Tunçalp Özgen hakkında soruşturma açılması gerektiği belirtildi.
Uludağ Üniversitesi: Raporda, Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) ve bağlı birimlerin 2006, 2007 ve 2008 yılları malzemeli teknik hizmeti alım ihalelerinde 1700 işçi alımı yapıldığı belirtildi. 350 kadar işçinin sadece temizlik işlerinde çalıştığı ifade edilen raporda, diğer personelin hasta bakıcı, büro personeli, veri girişi ve sekreterlik görevlerini yürüttüğü kaydedildi. İhale yetkililerinin ihalelerde rekabet ortamının engellenmesinden sorumlu oldukları ve kamu malına zarar verdikleri kanısına varıldığı Bilirkişi Kurulu imzasıyla raporda yer aldı.


  http://www.radikal.com.tr/1115978111597814

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devam... - hyperiq

  İlim yuvalarını görüyoruz. Devam...

  Yiyin Yeter Ki Protesto Etmeyin! - yasakilac

  Biz zaten bu anlayışı biliyorduk. Başbakan'ın söyleminde samimi olmadığını ve siyaset yaptığını da biliyorduk. ODTÜ'nün yolsuzluğu yoksa ya da olduğunda çarşaf çarşaf ilan olunuyorsa ODTÜ protestosuna gösterdiği şeffaflıktan ileri gelmekte. Biat kültürünün olduğu, şefaflığın, demokrasinin ve katılımcılığın esas almadığı "ilim yuvaları"nda ise bütün bunlar çok normal.

  sivas üniversitesi - kabala.

  çok merak ediyorum SİVAS universitesinden ODTÜ yü kınayan biraz radikal kendine göre milliyetçi hatta ülkeye faydalı olabilecek yarının adamları diyebileceğimiz o naif oğlanlar bu konuda nasıl bir video hazırlıycaklar nasıl bir kınama oluşturacaklar

  Redhack - demirza

  Yeni hackler,yeni bombalar bekliyoruz...

  AKP'nin rektörleri imanlı mıydı? - çıkarsız

  Bunca yolsuzluk ve keyfiyet iddialarını biz soruşturamayız. Vatandaş olarak nasıl izleyelim, kontrol edelim. Bizim adımıza denetlemesi gerekenler doğrudan işin içinde görünüyorlarsa, kamunun hakkını korumuyorlarsa vatandaş olarak ne yapsak acaba?

  1.537.719,46 TL ve ilim yuvası - idarehukuku

  Sayıştay İ.Ü.'ye 2011 senesinde banka promosyonunu muhasebe kayıtlarına intikal ettirmemişsin diyor. Promosyanların nasıl kullanılacağı 2007 senesinde Genelge ile düzenleniyor. Rektör savunma olarak Konya Selçuk Üniv. 2005 senesi denetimine dayanıyor. İnceleyen prof. muhasebe düzeni ne ola ki, bu paralar zaten çalıştaylara harcandı diyor. İktisat ve koskoca hukuk fakültesi barındıran üniversiteden ses yok. Bu noktada Başbakan, bu hocalara yazıklar olsun da diyemiyor. YOK ise sitesinde TUS ve DUS sınavlarını ilan ediyor. Biz de üniversiteden ilim bekliyoruz.

  ALKIŞLIYORUM - kayhanky

  İyi ki varsınız.