Bu da uzaktan kumandalı kurtarma operasyonu!

Bu da uzaktan kumandalı kurtarma operasyonu!
Bu da uzaktan kumandalı kurtarma operasyonu!

Kanala inemeyen 112 Acil personeli, ?ilkyardımı? tarif etti. FOTOĞRAF: TAHSİN ÜLKER / DHA

ADANA - Fırından aldığı ekmekleri bakkala götürürken kamyonetle kanala düşen Ramazan Baydoğan, eşine az rastlanır bir operasyonla, ‘tarif edilerek’ kurtarıldı. 24 yaşındaki Baydoğan’ın kullandığı kamyonet, dün saat 06.30 sularında, Adana’nın PTT Evleri Mahallesi’nde aşırı hız nedeniyle kanala uçtu. Kamyonet dibinde çok az su bulunan kanalda yan yattı.
Baydoğan çevreden yetişenlerce kamyondan çıkarıldı. Nusret Keleş, Baydoğan’ı altına battaniye koyup yatırdı. 112 Acil ve polise haber verildi. Ancak 112 Acil gelmek bilmedi. Keleş çaresizdi: “Bu adamı buradan çıkartırız ama başına bir iş gelirse ne yapacağız?”
Şoför ve acil tıp teknisyeninden oluşan iki kişilik 112 Acil ekibi yarım saat sonra geldi. Ancak yaralının boynuna boyunluk takmak isteyen kadın teknisyen, ayağı kayınca kanala inemedi. Bunun yerine elindeki boyunluğu Keleş’e attı. Merdiven de getirilmesine rağmen kanala inmeyen görevli, kenardan boyunluğun nasıl takılması ve yaralının nasıl sedyeye konulması gerektiğini tarif etti. Emniyet kemeriyle bağlanmadan, ucuna hortum bağlanan sedyeyle çekilmek istenen yaralı, kanaldan çıkarılırken düşme tehlikesi de atlattı. Olay yerindeki bir komiser yardımcısı, “Siz neden yapmıyorsunuz?” diye 112 ekibine tepki gösterdi. Baydoğan Adana Numune Hastanesi’ne götürülürken Keleş “Ben yarım saat başında bekledim. Eğer sağlık ekiplerinin bir şey yapamayacağını bilseydim önceden çıkartırdık. Zaten onlar geldikten sonra da biz çıkardık. İşlerini bize yaptırdılar” diye isyan etti. (dha)