Bu da yapıldı, bir site kapıcıya engelliye yardım yasağı getirdi

Parkinson hastalığının pençesine düştüğü halde işinden gücünden kopmayan 74 yaşındaki Mehmet Oğuz Özkoç'un birkaç isteği vardı: Apartman girişinin kolaylaştırılması, merdivene rampa yapılması, otoparkta evine en yakın bir yer.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Parkinson hastalığının pençesine düştüğü halde işinden gücünden kopmayan 74 yaşındaki Mehmet Oğuz Özkoç'un birkaç isteği vardı: Apartman girişinin kolaylaştırılması, merdivene rampa yapılması, otoparkta evine en yakın bir yer. Bunların hiçbiri yapılmadığı gibi, kapıcının yardımı bile engellendi. Sorunları mahkeme çözecek.
Makine yüksek mühendisi Mehmet Oğuz Özkoç, Bornova'da pastane ve restoran sahibiydi. 2001 başında evini taşıdı. Mavişehir'deki Kuğu Sitesi'nin 20 katlı apartmanın 5'inci katından aldığı daireye yerleşti. Ancak iki çocuğu ve üç torununu da yanı başında istiyordu. İnşaat mühendisi oğlu Naim Özkoç ve mimar kızı Dilara Ekici'ye de aynı sitedeki başka apartmanlardan daire aldı. İlerleyen yaşına pabuç bırakmayıp işine de devam eden Özkoç'un keyfi iki yıl sürdü.
'Trabzan projede yok' dediler
74 yaşındaki Özkoç'a dört yıl önce parkinson teşhisi konuldu. Tüm olanaklarını sarf etti ama gün geçtikçe ayakta duramaz oldu. Site yönetiminden, tutunarak yürüyebilmesi için apartman girişine trabzan yapılmasını istedi. İsteği, projede yer almadığı gerekçesiyle reddedildi. Özkoç, geçen yıl ayakta duramaz hale geldi, tekerlekli sandalyeye mahkûm oldu. Çocukları, merdivenden de indirilip çıkarılabilen çok fonksiyonlu bir tekerlekli sandalye aldı. Merdivene tekerlekli sandalye için rampa yapılmasını istedi. Bu isteği de geri çevrildi.
Özkoç'u, apartman kapıcısı sabah evinden alıp arabasına bindirmeye, dönüşünde yine sandalyesine oturtup evine çıkarmaya başladı. Ancak kapıcının Özkoç'a bu yardımı, site yöneticisince 'kişiye özel hizmet, çifte standart yaratılıyor' gerekçesiyle kesildi. Özkoç, herkesin kendisi gibi kısa bir sürede engelli hale gelebileceğini belirterek "Artık sorunumun çözümünü yargıda arıyoruz" diye konuştu. Naim Özkoç da şunları söyledi: "Rampa yapılması, otoparkta özürlü park yeri ayrılması için noter kanalıyla yönetime başvurduk. Üç aylık yasal süre doldu. Adım atılmayınca mahkemeye gittik."
Yönetim: Projede yok
Dava, sitede inceleme yapan bilirkişi heyetinin raporunu beklerken, site yöneticilerinden Kahraman Turumtay eleştirilere şu yanıtı verdi: "Talebi olumlu karşıladık, ancak projesinde engelli girişi olmayan apartmanda bu değişikliğin yapılması çok zor. 'Proje geliştirin' dedik. Ancak merdivenler çok dik, uygun bir proje bulamadılar. Binanın girişi, onların istediği eğimde bir rampaya olanak tanımıyor. Bu işi onlar da çözemedi, iş mahkemelik oldu. Bir engelliye karşı tavır yok. Otopark ve kapıcı konusundaki sorun ise apartman yönetimiyle aile arasında."