Bu da zincirleme gıda terörü

Zonguldak'ta cuma günü büyük çoğunluğu yılbaşı partisi düzenlenen iki ilköğretim okulunun öğrencileri olmak üzere 448 kişinin pastadan zehirlenmesi üzerine, pastaların satıldığı İstanbul Pastanesi'nin çöpe atılan ürünlerinden yiyen 61 çocuk daha zehirlendi.
Haber: SEÇKİN KIRARSLAN / Arşivi
AYDIN ARSLANYILMAZ / Arşivi

ZONGULDAK - Zonguldak'ta cuma günü büyük çoğunluğu yılbaşı partisi düzenlenen iki ilköğretim okulunun öğrencileri olmak üzere 448 kişinin pastadan zehirlenmesi üzerine, pastaların satıldığı İstanbul Pastanesi'nin çöpe atılan ürünlerinden yiyen 61 çocuk daha zehirlendi.
Kentte iki ilköğretim okulunda düzenlenen yılbaşı partilerinde, üç şubesi bulunan İstanbul Pastanesi'nden alınan muzlu pastalardan yiyen çoğu öğrenci 448 kişi, mide bulantısı ve kusma şikâyetiyle hastanelere başvurmuştu. İl Sağlık Müdürlüğü'nün talimatıyla İstanbul Pastanesi'nin üç şubesi mühürlenerek satışlar durduruldu ve halk, belediye hoparlörleri
aracılığıyla İstanbul Pastanesi'nden alınan yaş pastaların yenmemesi konusunda sık sık uyarıldı. Uyarıların ardından yaş pastalar çöpe atıldı.
Çöpten alıp sattı
Zonguldak'ın Mithatpaşa Mahallesi İkincimakas mevkisinde kâğıt toplayarak geçimini sağlayan ve kimliği öğrenilemeyen bir kadın, çöpten topladığı yaklaşık 50 pasta parçasını, Roman ailelerin yoğun olarak yaşadığı İkinci makas mevkisinde sattı. Bu pastaları yiyen 61 çocuk, mide bulantısı ve kusma şikâyetiyle SSK Zonguldak Bölge Hastanesi ve Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Pastaden zehirlendikleri saptanan ve serum takılan çocuklar, tedavilerinin ardından taburcu edildi.
Zonguldak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, çöplükte bulunan yaş pastaları toplayarak belediye çöplüğünde imha etti.
Pastadan zehirlenmeler nedeniyle, aralarında İstanbul Pastanesi'nin sahipleri Mehmet ve Hasan Alpak kardeşlerin de bulunduğu 12 kişi, önceki gün akşam saatlerinde çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7335767335760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.