Bu defa dayak yoktu

Başta İstanbul ve Ankara gibi büyük kentler olmak üzere 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bir dizi etkinlikle kutlandı. Malatya'da polis göstericilere müdahale etti. Kadınlar başörtüsünden cinsel özgürlüğe kadar pek çok alanda taleplerini yineledi.

Fotoğraf: Yurttaş Tümer

ANKARA/İSTANBUL - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Ankara Yüksel Caddesi'nde gösteri yapan çeşitli kadın örgütlerinden kadınlar halay çekip aşure dağıttı. 'Cinsel, Ulusal, Sınıfsal Sömürgeye Son' sloganları atıldı. Eyleme Öcalan posterleriyle gelen grup ise DEHAP'lı kadınlar ve emniyetin uyarısıyla posterleri kaldırdı. Gösteri olaysız bitti. Ankara Kadınlar Platformu ise Abdi İpekçi Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Uluslararası Af Örgütü'nün Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Projesi kapsamında da Ankara'da Yenimahalle Belediyesi ile ortaklaşa yaptırılan anıt törenle açıldı. Cam ve metalden oluşan kadına karşı şiddetle mücadele anıtı, 'sıkışmış' bir kadın figürünü işliyor.
Polisle yürüyüş pazarlığı
163 ülkede aynı anda gerçekleştirilen 'Dünya Kadın Yürüyüşü'nün İstanbul ayağı, polisle yapılan uzun pazarlıklar sonrasında gerçekleştirildi. İstiklal Caddesi'nde 22 sivil toplum örgütüne üye 300 kişinin katıldığı yürüyüş, olaysız sona erdi. İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı yedi toplum merkezinde kalan kadınlar ise AFM Fitaş sinemasında 'Eğreti Gelin'i izledi.
Uluslararası Af Örgütü ve Kadıköy Belediyesi'nce Kadınlar Birliği Parkı'na şiddete maruz kalan kadınların isimlerinin bulunduğu 'Şiddete maruz kalan kadınları anma anıtı' açıldı. Etkilinğe katılanlar şiddete maruz kalan kadınlar anısına parka lale soğanı ekti.
Kadıköy ve Beyazıt'ta kınama
Kadıköy İskele Meydanı'nda sivil toplum kuruluşu üyeleri, polisin Beyazıt ve Saraçhane'deki sertliğini kınadı. Açıklamaya olayda yaralanan kadınlar da katıldı. Beyazıt Meydanı'nda da basın açıklaması yapıldı.
575 kadın şiddet şehidi
Beyoğlu'ndaki Şefkat-Der Genel Merkezi'nde 'Şiddet Şehidi Kadınlar' sergisi açıldı. Başkan Hayrettin Bulan, Türkiye'de 2004 yılında şiddete maruz kalarak ölen kadın sayısının 575 olduğunu söyledi.
Öcalan posterleri açıldı
Diyarbakır'da yağışlı hava altında yapılan ve Öcalan afişleri açılan etkinliğe ilgi yoktu. Adana'daki gösteride açılan Öcalan posterlerini ise polis yırttı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri eylem yaparken, Bitlis'te hastanelerdeki kadınlara gül dağıtıldı.
Semra Sezer: Gelişmenin şartı kadınlar
Kadınlar günü nedeniyle siyasi ve sivil toplum örgütlerinden de mesaj yağdı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer ise mesajında "Kadınlara eşit hak veren toplumlar büyük gelişmeler göstermiştir. Kadınların ülke yönetiminde söz sahibi olmaları çağdaşlaşmaya katkı sağlayacaktır" dedi.
Dışişleri Bakanı Gül, gülle gönül aldı
6 Mart Pazar günü meydana gelen 'dayaklı 8 Mart eylemleri' nedeniyle AB ile sıkıntılı anlar yaşayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı'nda ilk kez düzenlenen 8 Mart etkinliğine eşi Hayrünnisa Gül ile katıldı. Eşine ve katılımcılara beyaz gül dağıtan Dışişleri Bakanı uluslararası örgütlerde görev almak isteyen kadınlara destek sözü verdi.
(Radikal, aa, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7402507402500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.