Bu devirde yediemine bile güvenmeyeceksin!

İnsan kaçakçılığında kullanıldığı için yediemine (mahkemelerin dava sürerken mal emanet ettiği güvenilir kişi) teslim edilen tekne, bizzat yediemin tarafından yine insan kaçırırken yakalandı.
Haber: ALİ ŞEN / Arşivi

MERSİN - İnsan kaçakçılığında kullanıldığı için yediemine (mahkemelerin dava sürerken mal emanet ettiği güvenilir kişi) teslim edilen tekne, bizzat yediemin tarafından yine insan kaçırırken yakalandı.
Suriyeli 37 kaçak geçen ay, kendilerini Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine götürmesi için insan kaçakçılığı yapan bir şebekenin üyelerine 7'şer bin dolar verdi. Hatay'ın Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan kaçaklar, 25 Eylül'de Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi beldesi sahilinden 25 Eylül'de saat 21.00 sıralarında 'Muzaffer Alize' adlı balıkçı teknesine bindi. Kaçaklar bu tekneyle uluslararası sularda bekleyen, KKTC'deki Erenköy ilçesinde oturan Suriyeli Muhammed Tavil'e ait 'Gezegen' adlı tekneye taşındı. Ancak bu tekne, KKTC'ye 3.5 mil uzaklıktaki Karpaz Yarımadası açıklarında kötü hava koşulları sonucu alabora oldu.
Bu olay, bölgede yatlarıyla gezen İngiliz Charles-Eugenia Gild çiftinin, denizde çırpınan kaçaklardan İmed Akliyede ile Ramadan Bilal Veso'ya rastlaması sonucu ortaya çıktı. İki kaçağı teknelerine alan çift, telsizle sahil güvenliğe haber verdi. Denizden ve havadan yapılan aramada, Mervan Salih Yusuf, Ömer Hacı Ömer ve İbrahim AlhWamdih kurtarıldı. Beş kişinin cesedi bulunurken, 27 kaçak bulunamadı.
Tekne sabıkalıymış
İlk ifadeleri KKTC polisince alınan beş Suriyeli, insan kaçakçılığının başlangıç yeri olması nedeniyle Mersin'e gönderildi, buradan da mahkeme kararıyla sınır dışı edildi. 'Muzaffer Alize' teknesi de, limana çekildi.
Yıldıray Çınar'a ait tekneye, Mersin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce, geçen yıl karıştığı başka bir insan kaçakçılığı nedeniyle el konulduğu, teknenin geçen nisan ayında da dava sonuçlanana kadar yediemin sıfatıyla Veli Altıntaş'a teslim edildiği ortaya çıktı. Ancak geçen ay beş kişinin ölümüyle sonuçlanan insan kaçaklığıyla ilgili soruşturma sonunda, Veli Altıntaş'ın da şebeke üyesi olduğu anlaşıldı.
Halen Altıntaş'ın üzerine 'yediemin' olarak kayıtlı bulunan teknenin akıbeti, mahkeme sonunda belli olacak. Beş kişinin ölümüyle sonuçlanan insan kaçakçılığıyla ilgili yedi kişilik şebekenin önemli isimlerinden tekne sahibinin kardeşi Firaz Tavil KKTC'de, Ercan Akbel Mersin'de tutuklandı. Başsavcılık tarafından soruşturması yürütülen olayla ilgili, aralarında yediemin Veli Altıntaş'ın da bulunduğu beş kişi aranıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7606117606110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.