Bu 'devlet', özellere örnek

Adana'nın kenar semtlerinden Fatih Mahallesi'deki devlet okulu, öğrenci, veli ve öğretmenlere özel okullarda bile bulunmayan olanaklar sunuyor.
Haber: OBEN KIRDÖK / Arşivi

ADANA - Adana'nın kenar semtlerinden Fatih Mahallesi'deki devlet okulu, öğrenci, veli ve öğretmenlere özel okullarda bile bulunmayan olanaklar sunuyor. 1760 öğrencisi bulunan Turgut Özal Lisesi'nde notmatik, SMS'le devamsızlık bildirimi, optik sistemli idari işlemler ve serbest kürsü panoları gibi uygulamaları var.
Bilgisayar donanımlı teknoloji sınıfı, öğretmenlere şifreli bilgisayar hizmeti, velilere resmi evrakın kuryeyle gönderilmesi, modern konferans salonu, müzik dersliği gibi olanaklara sahip okulda en çok dikkat çeken hizmet, hem para biriktirmeye hem de notları öğrenmeye yarayan 'notmatik'. Öğrenciler kendilerine dağıtılan bankamatik kartlarıyla notmatik cihazından notlarını, devamsızlık durumlarını ve not ortalamalarını öğrenebiliyor. İş Bankası'nın desteğiyle kurulan sistem sayesinde isteyen öğrenciler aynı kartı kullanarak bankacılık hizmetlerinden de yararlanabiliyor.
Okuldaki başka bir hizmet ise velilerin çocuklarının devamsızlıklarını cep telefonuyla öğrenebilmesine yönelik. Öğretmenler gün boyunca yoklamaları optik kod sistemli kâğıtlara işliyor. Akşam bütün sınıflardan kâğıtlar toplanıyor ve bilgisayara yükleniyor. Bilgisayar da aynı anda, okula gelmeyen ya da gelip derse girmeyen öğrenciyle ilgili bilgiyi, velisinin cep telefonuna mesaj olarak aktarıyor. Notların da aynı şekilde veliye ulaşmasını sağlayacak sesli sistemin hazırlıkları ise sürüyor.
Okuldaki öğrenci kayıtları da teknolojinin imkânları kullanılarak gerçekleştiriliyor. Kayıt için gelen veliler, optik kayıt formlarını dolduruyor ve teslim ediyor. Öğrencinin fotoğrafı da dijital fotoğraf makinesiyle çekilip bilgisayara aktarılıyor. Ayrıca yıl içinde öğrenciyle ilgili bütün resmi işlemler, bilgisayar ortamında otomatik olarak yapılıyor.
Herkes istediğini yazıyor
Öğrenciler düşüncelerini istedikleri gibi açıklama şansına da sahip. Yönetimden talepleri olan ya da arkadaşlarına seslenmek isteyen öğrenciler, okulda her katta bulunan serbest kürsü panolarına diledikleri gibi yazı yazabiliyor. Kimi öğrenciler jölenin serbest bırakılmasını isterken, kimisi arkadaşının doğum gününü kutluyor. Öğrenciler ayrıca dilek ve şikâyet kutularıyla da ayrıntılı şekilde okul idaresine düşüncelerini iletebiliyor.
Okul müdürü Mustafa Aksoy, öğrenci, veli ve öğretmenleri memnun edilmesi gereken müşteri gibi gördüklerini belirterek, şöyle devam etti:
'ISO 9001 alacağız'
"ISO 9001 kalite belgesi almak için hazırlıklara başladık. Geçen yıl Adana'da devlet genel liseleri arasında ÖSS ikincisi olduk. Halter ve güreş takımlarımız elde ettikleri birinciliklerle okulumuz övgü kaynağı oldu. Teknolojinin imkânları sayesinde bürokratik işlemlerle vakit kaybetmekten de kurtulmuş olduk. Bu sayede idareci olarak öğrencilerimize daha çok zaman ayırmaya başladık."


    http://www.radikal.com.tr/7436127436120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.