'Bu direnişi anlamayan gider'

'Bu direnişi anlamayan gider'
'Bu direnişi anlamayan gider'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Kent Konseyi toplantısında konuştu.

Gezi Parkı eylemlerinin hükümetin şiddet ve baskısına rağmen bastırılamadığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , “Artık destansı bir hal alan Gezi Parkı direnişinden hepimizin çıkarması gereken dersler var. ‘Yetki bende, istediğimi yaparım’ devri artık bitmiştir. Bir siyasi iktidar böyle bir olay karşısında komplo teorileri üretmeye başlamışsa, meseleyi cinlere, perilere havale etmeye başlamışsa, o iktidar artık bitmiştir, acz içindedir” diye konuştu.
Ankara’da Türkiye Kent Konseyi toplantısında konuşurken Başbakan Erdoğan’ın “Bu Tayyip Erdoğan değişmez” açıklamasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Zaten sorunumuz da bu. Sayın Başbakan; dünya değişti, Türkiye değişti, sen değişmiyorsan zaten bu ülkenin karşısına sorun olarak çıkıyorsun. Asıl sorunumuz da senin değişmemen, dünyayı yorumlamamandır” dedi. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ifade ede eden Kılıçdaroğlu sözlerini “Bunu anlayanlar anlayacak, anlamayan gidecek. Sayın Erdoğan boşuna çırpınıyorsun. Değiştireceksen kafanı değiştir. Biraz demokrat ol, halkını anlamaya çalış” diyerek sürdürdü.

Gezi artık özgürlük parkı

“Başbakan’ın Gezi Parkı’na ilişkin son söyledikleri nasıl bir cehaletle karşı karşıya olduğumuzu da gösteriyor” diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Şimdi ‘Yargı kararından sonra plebisit yapalım’ diyor. Etrafındaki hukukçular çıkıp da bunu anlatmıyor mu? ‘Yargıdan sonra’ diyor. Demek ki yargı kararını da uygulayacak. Ama kararı nasıl ortadan kaldırırım, onun arayışı içinde.”
Gezi Parkı’nın yapılan eylemlerden sonra ‘özgürlük parkı’ olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Ne plebisit, ne referandum, ne yargı kararı orayı park olmaktan alıkoyamaz” dedi.