Bu diş değil vadi dolgusu!

Baro, altı yılda 2.6 milyon YTL'yi yutan 'İntepe Varyantı' için suç duyurusunda bulundu.

ÇANAKKALE - Baro, altı yılda 2.6 milyon YTL'yi yutan 'İntepe Varyantı' için suç duyurusunda bulundu. Yapboz tahtasına dönen inşaat, 2001 yılında, Karayolları, İntepe'yi trafikte kara nokta ilan edince başladı. 1 milyon YTL'ye ihaleyi alan şirket, 1. derece sit alanı olan bölgede inşaat için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan izin alamadı. Kurul ancak bir yıl sonra izin alabildi. Bu kez de ağaç kesimleri çevrecilerin protestolarına neden oldu.
Şirket, Mimarlar Odası başta sivil toplum örgütlerinin "Orası çöker" uyarısına rağmen 45 metrelik vadiyi toprakla doldurdu. Üstüne yapılan yol, 2003'te açıldı. Üçüncü yılında, bir şeridi çöktü.
Yeni yol eskisinden de tehlikeli hale gelince ulaşım eski yola yönlendirildi. 2006 yılında tekrar ihaleye çıkıldı. Müteahhit firma, 150 bin metreküplük dolguyu kaldırınca, bölgenin gerçekten de dolgu tutmayacağına karar verdi. Doldurulmaya çalışılan vadiye, altı yıl önce Mimarlar Odası Çanakkale Şubesi'nin önerdiği gibi viyadük yapılmasını kararlaştırdı. Çanakkale Barosu'nun suç duyurusunun sonucunu bekleyen Mimarlar Odası da konuyla ilgili dava açmayı düşünüyor.