Bu duruma en çok martılar bozulacak

Modernleşme tarihimizin kilometre taşlarından 162 yıllık Şehir Hatları İşletmesi dün tarihe karıştı. Şehir Hatları'nı bünyesine katan İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Genel Müdürü Ahmet Paksoy...
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Modernleşme tarihimizin kilometre taşlarından 162 yıllık Şehir Hatları İşletmesi dün tarihe karıştı. Şehir Hatları'nı bünyesine katan İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Genel Müdürü Ahmet Paksoy, İstanbul'a özgü yeni gemiler tasarladıklarını, iki yaka arasındaki yolculukları 10 dakikanın altına indireceklerini söyledi. Paksoy, "Artık hızlı balık yavaş balığı yutuyor. Yeni gemilerde de İstanbullular denize simit atacak ama martılar hızına yetişebilecek mi bilemem" dedi.
Türkiye Denizcilik İşletmeleri'yle yapılan protokolle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Şehir Hatları İşletmesi'ne ait tüm gemiler dün gece yarısı İDO'ya geçti. Birleşmeyle 106 gemiye sahip olan ve dünyanın en büyük deniz ulaşım filolarından biri haline gelen İDO, nisan ayından itibaren hatlarda köklü değişikliklere gidecek.
Sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve kamuoyu araştırmasıyla İstanbul'a yakışacak hızlı ve estetik bir gemi tipi tasarlamaya çalıştıklarını belirten Paksoy, "Yolcu hareketlerine göre iskele, gemi ve sefer aralıklarını yeniden düzenledik. Daha kısa sürede daha konforlu yolculuk yapılacak. Boğaz'daki gemi karmaşasına son verecek bir gemi standardı yakalanacak. Yeni gemi tipi önden de yükleme ve boşaltma yapabilen, İstanbul Boğazı'na uyumlu, daha seri, daha güvenilir, daha temiz, daha konforlu olacak. İki yaka arasında yarım saatte bir 20 dakikalık yolculuk yerine, beş dakikada bir en fazla 10 dakika yolculuk yapılacak. Yeni gemilerde İstanbullular yine denize simit atacak ama martılar hızına yetişebilecek mi bilemem." diye konuştu.
322 özel güvenlik görevlisi işbaşında
Birleşme sonrasında vapurlarda göze çarpan ilk değişiklik ise yeni özel güvenlik görevlileri oldu.
İDO'ya bağlı tüm iskele ve gemilerde dün sabahtan itibaren özel güvenlik görevlileri görev yapmaya başladı. Cam-Pak adlı şirketten alınan 10'u silahlı diğerleri coplu 322 güvenlik görevlisi işbaşı yaptı. Bu görevlilerden iskelelerde beş, gemilerde dört, feribotlarda 12 kişi bulanacak ve kapkaç gibi saldırıların yanı sıra seyyar satıcıları da engelleyecekler.


    http://www.radikal.com.tr/7421467421460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.