Bu düşman ordusu operasyonudur

Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında konuşan Veli Küçük son operasyon için 'içerdekiler ağlamaklılar' derken, Doğu Perinçek "Bu, düşman ordusunun operasyonudur" tepkisini gösterdiİSTANBUL - "Ergenekon" davasının tutuklu sanıklarından emekli Tuğgenaral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, son operasyon kapsamında gerçekleştirilen gözaltı işlemlerine tepki gösterdi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada söz alan Perinçek, MİT’ten mahkemeye gönderilen şemanın açıklanmasını talep ettiklerini belirterek, mahkemenin de bu şemanın devlet sırrı olmadığını tespit ederek, bazı başka belgelerin gelmesinin ardından açıklanıp açıklanmayacağı konusunda karar verilmesine hükmettiğini söyledi.
Savunmasını yapabilmesi açısından söz konusu şemanın önemli olduğunu kaydeden Perinçek, mahkemenin şemayı açmayarak, sorumluluk altına girdiğini savundu. Perinçek, "Bugün, yasa dışı olan iktidar sahipleri, son darbeyi indirmek amacıyla Yargıtay onursal başsavcısını, değerli generalleri, önemli eğitim kurumlarının yöneticilerini gözaltına alma yoluna gitmiştir" dedi.
Son operasyonun, ABD ve İsrail’in, Türkiye Cumhuriyeti ve ordusuna yönelik operasyonu olduğunu savunan Perinçek, bu krizin giderileceğini ve ortaya çıkan durumun telafi edileceğini söyledi.
Perinçek, şöyle devam etti:
"İP Genel Başkanı olarak hatırlatıyorum. Bu operasyona teslim olmayalım. Görevlerimiz vardır. Başsavcıları, generallerimizi, profesörlerimizi alıyorlar. Bu, düşman ordusunun operasyonudur. ABD ve İsrail operasyonudur. TSK, generallerini düşman ordusuna teslim etmiştir. Bu bir kriz durumudur. Giderilecektir. Türk ordusu bu krizi aşacaktır."
Perinçek, mahkemenin şemayı açıklamasını talep ederek, şöyle konuştu:
"Sizden de şemayı açmanızı ve bizleri tahliye etmenizi istiyoruz. Size ne olur? Hiçbir şey olmaz. En fazla ne olur, gelirsiniz Silivri’de beraber yatarız. Türk milleti sizin arkanızda durur. Hep birlikte kahramanlar olarak çıkarız bu Silivri kalesinden. Şemayı açın. Tertibe tavır alın. Bizleri tahliye edin."

VELİ KÜÇÜK
Duruşmada söz alarak bir anektod anlatmak istediğini ifade eden Veli Küçük, Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey hakkında bir kitap yazacak kadar çok geniş çaplı araştırma yaptığını ve bu kaymakamın heykelini diktirdiğini söyledi.
Küçük, kaymakamın yer değiştirilen Ermenilere sözde kötü müdahalede bulunduğu gerekçesiyle Kayseri’deki İstiklal Mahkemesi’nde yargılandığını ve beraat ettiğini ancak İngiliz ve Ermeniler’in ısrarı üzerine İstanbul’da da "Harp Divanı" kurulduğunu hatırlattı.
Veli Küçük, divan başkanlığını yapan Halil Paşa’nın dosyayı inceleyerek, "beraat eden bir kişiyi cezalandıramam" dediğini, bunun üzerine getirilen Nemrut Mustafa’nın "divan başkanı" yapıldığını anlattı.
Küçük, Hulusi Efendi’nin de yalancı tanıklık yaparak Kaymakam Kemal Bey’in idam ettirildiğini ileri sürdü.

SON GÖZALTILAR Küçük, "Ergenekon" soruşturması kapsamında son olarak bazı kişilerin gözaltına alınmasına değinerek, "Son olaylar gerçekten beni üzdü. Sadece beni değil, buradaki arkadaşlar gerçekten ağlamaklılar" dedi.
Veli Küçük, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün mezarlıkları dolaşarak "Ergenekon’dan öldürülen birisi var mı?" diye araştırma yaptığını da öne sürerek, şunları söyledi:
"65 yaşındayım, 65 yıldır vatanım için bir düz yolum var. Azrail bana 15 sene verir, ben 15 sene daha yaşayacağım diye bu yolumu döndürmem. Vatanım için bildiğim yoldan giderim. Dün akşamki olaylardan sonra vatanımız bu hale getirildi. Bu kamuoyu, bu davanın ne olduğunu bir dinlesin" (aa)