Bu duvarın arkasında eğitim var

Eylül başında girişilen tadilat çalışmaları bitirilemeyen Adana Semiha Yücel Akdeğirmen İlköğretim Okulu, yeni eğitim yılını inşaat halinde karşıladı.
Haber: FATİH KARAÇALI / Arşivi

ADANA - Eylül başında girişilen tadilat çalışmaları bitirilemeyen Adana Semiha Yücel Akdeğirmen İlköğretim Okulu, yeni eğitim yılını inşaat halinde karşıladı.
Avrupa Birliği'nden alınan fon desteğiyle tadilata alınan okul, pazartesi günü düzenlenen törenin hemen ardından yeniden tatil
edildi. Birinci sınıflar hariç bütün öğrenciler evlerine gönderildi.
Okulla böyle tanıştılar
Birinci sınıfa yeni başlayan çocuklar dün moloz yığınları ve tahta parçaları arasında, pencereleri henüz takılmamış sınıflarda derse başlayınca, öğretmenler de kırık dökük sıraların arasında dolaşıp ders anlatmaya çalıştı. Öğrenciler inşaat halindeki okulun çatısından ve üst katlardan gelen çekiç sesleri arasında öğretmenlerini duymaya çalıştı. Çocuklar ders aralarında bahçeye çıktıklarında ise inşaat nedeniyle düşüp yaralanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Öğretmenler bahçede
Her iki binasında da tadilat olan okulda hurdaya dönen büro malzemeleri salonların ortasına yığılırken inşaattan öğretmenler de nasibini aldı. Oturacak yer bulamayan öğretmenler dışarı taşıdıkları masa ve sandalyeleri bahçedeki sundurmanın altına yerleştirerek öğretmenler odası kurdu. Öğretmenler gün içinde güneşin yer değiştirmesiyle de göçebe gibi gölgelik alan aradı. Tadilatın 20 Eylül günü tamamlanması gerektiğini belirten Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine göre sıkıntı normal karşılanmalı:
"Tadilat çalışması eylülün başında başladı, 20 günde tamamlanması için de her şey yapıldı."