'Bu eylemcileri tutuklayamazsınız çünkü...'

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi, ‘Gezi Parkı’ eylemleri nedeniyle gözaltına alınan 12 şüpheli için çarpıcı bir karara imza attı. Mahkeme , savcılığın tutuklama talebini reddederek “Vatandaşlık hakkımı, demokratik hakkımı kullandım” diyen şüphelilerin ‘tutuklanması için gereken şartların oluşmadığına’ hükmetti.
İstanbul Gezi Parkı’ndaki eylemlere destek amacıyla Ankara’da yapılan eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden 12’si ‘kamu malına zarar verme’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlerine katılma’, ‘görevli memura direnme’ suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi. Şüphelilerden Zeynep Suner savunmasında, “Demokratik hakkımı kullanmak için Kuğulu Park’a gittim. Kızılay’da bir sokağa girdiğimde polisler biber gazı attılar. Ben de herkes gibi kaçtım” derken Remzican Yılmaz da vatandaşlık hakkımı kullandığını belirtti.
Savunmaların ardından Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi hangi şüphelinin nerede, hangi eylem içinde olduğu hususunda ayrıntılı tespit yapılmadığını, CD görüntülerinin tutanağa göre teşhise esas alınadığını belirtti ve “tutuklama nedenlerinin oluşmadığı, tutuklamanın orantısız bir uygulama ile şüphelilerin mağduriyetine yol açması hususları gözetilerek, Cumhuriyet Savcılığı’nın tutuklamaları yönündeki isteminin reddine karar verildi” dedi.