@ismailsaymaz

Bu farkı beş genç yarattı

Yoksulluk da var
Dayanışma Gönüllüleri'nden beş arkadaş, 17 Ağustos 1999'da yıkılan Kocaeli'nde tanıştı. Grup 2003'te 'Yüz Yüze Projesi' ile deprem ve yoksulluk mağduru çocuklara yardıma yöneldi. Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği ve SHÇEK de destek verdi.
Kurumsal destek
Kocaeli de, valiliği, büyükşehir belediyesi ve barosuyla işe sahip çıktı. AB ve Hollanda'dan 109 bin avroluk kaynak geldi. Önce boyacı, mendilci vb. çocuklarla ilişki kuruldu; resim, heykel yapıldı, batik boyandı, sonra da 80. Yıl Gençlik Merkezi açıldı.
İş büyüyor
Sokaklarda çalışan çocukların aileleri tek tek ikna edilerek 102 çocuk okula kavuşturuldu. Ailelere yönelik okuma kursları düzenlendi. Yoksulun yoksulu bir mahallede, bir 'Okuma Evi' de açıldı. Projede artık 10 kadar profesyonel ve 20 de gönüllü çalışıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İZMİT - Beş arkadaş, 17 Ağustos 1999'da göçük altında kalan Kocaeli'nde tanıştı. Beşi de İzmit'e el uzatmak için çalışma yürüten 'Dayanışma Gönüllüleri'ndendi. Halen Bilgi Üniversitesi'nde Sosyoloji Bölümü birinci sınıf öğrencisi olan Goncagül Gümüş, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Makine Mühendisliği Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi 25 yaşındaki Şenol Aksoy, KOÜ Beden Eğitim Spor Meslek Yüksekokulu dördüncü sınıf öğrencisi 25 yaşındaki Semra Özcan, KOÜ Kontrol Teknikerliği Bölümü mezunu 27 yaşındaki Ayşegül Gökten ve KOÜ Eğitim Fakültesi mezunu 27 yaşındaki Vural Kaya'nın 1999'da kesişen yolu 2003 yılında 'Yüz Yüze Projesi' ile devam etti.
AB ve Hollanda da destekledi
Projeyi beş arkadaş geliştirmişti. Proje Koordinatörü Gümüş'e göre, çocuklar depremden olduğu kadar yoksulluktan da payını almıştı. Sosyal ve hukuksal güvencelerden yoksundu. Birçoğu erken yaşta çalışmaya başlamış ve eğitimsizdi. Beş arkadaşın geliştirdiği 'Yüz Yüze Projesi', risk altındaki çocuklarla buluşabilmenin adı olacaktı. Beş arkadaşın 'kapı kapı gezmesi' sonucu Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD), Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Barosu ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu proje ortağı oldu; Avrupa Komisyonu Türkiye temsilciliği, ACT Netherlands (Hollanda Kiliseler Birliği) ve Hollanda Konsolosluğu 109 bin avro destek verdi.
Parklarda tanıştılar
İlk olarak boyacı çocukların çalıştığı Yeni Cuma, Fevziye ve Cumhuriyet parkları ile kâğıt mendil ve simit satan çocukların toplandığı Acısu Parkı'na gidildi. Bu parklarda oyunlar oynandı, resim, batik ve heykel yapıldı, şarkılar söylendi. İkinci adım ise '80. Yıl Gençlik Merkezi'nin açılması oldu. Bundan böyle tüm oyunlar merkezde oynanacak, resim ve heykeller burada yapılacak, fotoğraf çekmeyi öğreneceklerdi. Dört prefabrikten oluşan Gençlik Merkezi, kapatılan SEKA Fabrikası'nın girişinde açıldı. Burada izinleri alınan 132 çocuğun aileleri ziyaret edildi. Çocukların tamamına yakını 28 Haziran, Serdar, Tavşantepe ve Topçular mahallelerinde oturuyorlardı.
28 Haziran Mahallesi'nde atık kâğıt toplayıcılığı, Tavşantepe'de bohçaçılık, Serdar'da pazarcılık ve limonculuk, Topçular'da ise inşaat işçiliği ailelerin tek geçim kaynağıydı. Ağırlıklı olarak Kürtler ve Romanların yaşadığı bu dört mahalle, İzmit'in en yoksul kesimleriydi. Çocuklar ya boyacılık yapıyor, ya selpak satıyor ya da atık kâğıt ve plastik topluyorlardı. Ve birçoğu okumayı bile bilmiyordu. Altı ay sonunda 96 aile ikna edilerek, 102 çocuk okul sıralarına kavuştu. Öyle ki Serdar Mahallesi'ndeki Ziya Gökalp, 28 Haziran Mahallesi'ndeki Ulubatlı Hasan ve Tavşantepe Mahallesi'ndeki Tavşantepe ilköğretim okullarına ek sınıflar açıldı, çocuklar alfabeyle tanıştı. Ayrıca bu mahallelerdeki okuma-yazma bilmeyen annelere okuma kursları da verildi.
Resim ve heykel yapıyorlar
28 Haziran Mahallesi, bu dört mahalle arasında, aileleriyle birlikte çöp toplayan ve ayrıştıran çocuklarıyla öne çıkıyor. 'Yüz Yüze Projesi'nin son adımı, bu mahalleye bir 'Okuma Evi' kurmak oldu. 2004 yılının eylül ayında kurulan 'Okuma Evi' gecekondudan bozma, tek katlı küçük bir yapı ama bahçeli binasında günde 70 çocuğu ağırlıyor. Okuma Evi'nin sorumlusu 32 yaşındaki Sevim Bora. Eşi de kâğıt toplayan Bora, mahalledeki 'bilinçli' annelerden biri; iki çocuğunu da okutuyor. Bora, 13.30'da açtığı Okuma Evi'de saat 17.00'ye kadar resim, heykel ve okuma eğitimleri veriyor. Okuma Evi' ayrıca, 'tek gözlü' evlerinde ders çalışamayanlar için kütüphane işlevi görüyor. Bora, mahallelinin 'okul' diye andığı Okuma Evi'nde çalışmaktan memnun: "Resim ve heykeli çok seviyorum. Onlarla oyalanıyor, öğrettikçe öğreniyorum."
Sevim Bora, Okuma Evi'ndeki 70'e yakın çocuğun da kâğıt topladığını kaydederken, eliyle Tayfun ve Sinan Demirel kardeşleri gösteriyor. Kardeşlerin ikisi de atık kâğıt toplayan ailelerine yardım ediyor. Tayfun Demirel, babası ve annesini getirdiği, atık kâğıt yüklü arabayı kastederek, "Onlar gelince malı boşaltıyorum" diyor. Dokuz yaşındaki Kader Karabacak da Demirel gibi ailesine yardım ediyor. Karabacak, nüfus kâğıdı olmadığı için okula gitmiyor.
'Yarına umutlu bakıyoruz'
Şu an askerlik görevini yerine getiren Vural Kaya hariç Goncagül Gümüş, Şenol Aksoy, Ayşegül Gökten ve Şenol Özcan'ın, göçükler arasında başlayan birlikteliği bugün de sürüyor. Gümüş, projenin 'Yüz Yüze Derneği' adını aldığını ve artık kendi ayakları üzerinde duracağını belirterek, "Önce mahalleli, sonra çocuklar ve tüm yöneticiler buna sahip çıkıyor. 10'u aşkın profesyonel çalışan ve 20'yi aşkın gönüllümüz var. Yarına daha umutlu bakıyoruz" dedi. Askere gitmeye hazırlanan Aksoy ise terhis olunca yine İzmit'e döneceğini belirterek, "Altı yıllık emeğin bu aşamaya geldiğini görmek çok güzel. Burada dayanışmayı öğrendik ve de öğrettik" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7502667502660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.