Bu filmde aile içi şiddeti yenen kadınlar var

'Sinemada pozitif ayrımcılık' sloganıyla yola çıkan Filmmor Kadın Kooperatifi, aile içi şiddetin üstesinden gelmeyi başarmış kadınların hikâyelerini anlatan bir belgesel hazırlıyor.

DİYARBAKIR - 'Sinemada pozitif ayrımcılık' sloganıyla yola çıkan Filmmor Kadın Kooperatifi, aile içi şiddetin üstesinden gelmeyi başarmış kadınların hikâyelerini anlatan bir belgesel hazırlıyor.
Filmmor Kadın Kooperatifi Koordinatörü Melek Özmen'in de aralarında olduğu üç kişilik ekip, Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) desteği ve kadın kuruluşlarının danışmanlığındaki 'Kadına Yönelik Şiddete Son' adlı belgesel filmin çekimlerini Diyarbakır'da sürdürüyor. 40 dakika uzunluğundaki film, bir gazete aracılığıyla DVD olarak dağıtılacak.
Özmen, kadınlara yönelik şiddeti kavrayabilmek ve mücadele edebilmek için sözü şiddetle yaşayan ve başa çıkma deneyimlerini biriktirenlere verdiklerini belirtti. İzmir, Diyarbakır, Van ve Ankara'da 20 kadınla görüşeceklerini, film bitince söyleşilerle birlikte gösterimler düzenleyeceklerini anlatan Özmen, "Ama filmimizin evinde dört duvar arasında şiddetle tek başına karşı karşıya olan kadınlara da ulaşması gerekiyor. Bu nedenle televizyonda gösterilmesini ve bir gazetenin aracılığıyla DVD formatında evlere girmesini sağlayacağız" dedi.