Bu fotoğraf acıların ortak olduğunu anlatıyor

Bu fotoğraf acıların ortak olduğunu anlatıyor
Bu fotoğraf acıların ortak olduğunu anlatıyor

Oğlu şehit olan Zeynep Yalçın (solda) ile çatışmada ölen PKK?lının annesi Kumri Bilgi yan yana oturtulduğunda yüzlerinde aynı acı ifadesi vardı. FOTOĞRAF: EBUBEKİR KARATOPRAK / DHA

Haber: EBUBEKİR KARATOPRAK / Arşivi

ŞIRNAK- Kürt sorununun çözümüne katkıda bulunmak için Şırnak’ta yapılan bir etkinlikte ölen bir PKK’lının annesi ile asker oğlu şehit olan bir anne yan yana getirildi. Birbirleriyle kucaklaştıktan sonra yan yana oturan iki annenin yüzünde aynı acı ifadesi vardı ve acılarının ortak olduğunu gözler öne seriyordu.
Hükümetin ortaya koyduğu ‘Kürt açılımı’ tartışmaları sürerken, Şırnak’ta İl Genel Meclis üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, sivil toplum örgütü temsilcileri, yaptıkları girişimle bir ilki gerçekleşirdi. Heyet ilk olarak AKP il teşkilatını ziyaret etti.
Ziyaret sırasında DTP’li İl Genel Meclis Başkanı Eyüp Tanış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün görüşmesinin bölgede umutla karşılandığını söyledi. AKP İl Başkanı Rizgin Bilik, “Bu görüşmeyi çok olumlu buluyorum. Bu davada emeği geçen herkese teşekkür diyorum. İnanıyorum ki bu sorunun çözümü bizim hükümetimize nasip olur. Üzerimize düşen bütün vazifeler için hazırız” dedi.

İki yıldır süren matem
Heyettekiler daha sonra Tunceli’nin Pülümür ilçesinde 4 Temmuz 2007 tarihinde PKK’lı teöristlerle girilen çatışmada şehit olan Burhan Yalçın’ın evini ziyaret etti. Baba Yusuf Yalçın, “Çocuğum şehit olduğu günden bu yana evimizde matem havası eksik olmadı. Bizim yüreğimiz yandı. Biz istiyoruz ki bundan sonra artık hiçbir annenin, hiçbir babanın yüreği yanmasın. Ben Başbakan Erdoğan ile Türk’ün görüşmesi geçikmiş bir görüşme olarak değerlendiriyorum. Ben bir şehit ailesi olarak var gücümle bu kanın durması için elimde ne geliyorsa yapacağım” dedi.
Heyettekiler ardından bu yılın Şubat ayında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK’lı Harfiye Bilgi’nin annesi Kumri Bilgi’yi ziyaret etti. Anne Kumri Bilgi, “Biz çok büyük acı çektik. Bundan sonra bu tür acıların yaşanmasını istemiyoruz. Bundan sonra ne asker ne de PKK’lı ölmesini istemiyoruz” dedi.
Heyet üyeleri ziyaretlerin ardından, Şırnak Cumhuriyet Meydanı’na gelerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını İl Genel Meclisi üyesi DTP’li Leyla Birlik, yanına şehit annesi Zeynep Yalçın ile ölen PKK’lının annesi Kumri Bilgi’yi alarak gerçekleştirdi. Birlik, bu topraklarda birçok dil, din ve çeşitli etnik kökenlerden halklar barındığını ve uygarlığın gelişimine birlikte katkı sunduklarını ve artık akan kanın durması gerektiğini söyledi.