Bu gece Ay tutulacak

Bu yıl iki kez yaşanacak olan Ay tutulmasının ilki bu gece gerçekleşecek. 2007'nin ilk tutulması saat 23.30'da Ay'ın sol tarafının kararmasıyla başlayacak, 00.44 ile 01.58 saatleri arasındaysa tam tutulma gerçekleşecek.

ANKARA - Bu yıl iki kez yaşanacak olan Ay tutulmasının ilki bu gece gerçekleşecek. 2007'nin ilk tutulması saat 23.30'da Ay'ın sol tarafının kararmasıyla başlayacak, 00.44 ile 01.58 saatleri arasındaysa tam tutulma gerçekleşecek. Tam Ay tutulması Güneş, Dünya ve Ay hizaya dizildiğinde ve Dünya'nın gölgesi Ay'a vurduğunda gerçekleşiyor. Tutulmada atmosferden yansıyan ışık sayesinde Ay'ın rengi koyu kırmızıdan sarıya dönüşüyor.
Tutulma Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya'nın bir kısmından izlenebilecek. Türkiye de tutulmanın izlenebileceği yerler arasında. Ancak Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, bugün yurt genelinde hava yağışlı ve kapalı olacağı için tutulmanın rahatça gözlenemeyeceğini söyledi.
En son 28 Ekim 2004 tarihinde gerçekleşen Ay tutulmasının benzeri, Türkiye'den bir daha ancak Haziran 2011'de gözlenecek. Ay tutulmasını, çıplak gözle izlemek sağlığa zararlı değil. Gözlem için teleskopa, gözü korumak için filtreye ihtiyaç yok. Ankara Üniversitesi, tutulmayı teleskopla gözlemlemek isteyen Ankaralıları ağırlayacak. Ziyaretçiler tam Ay tutulmasının yanı sıra Venüs ve Satürn gözlemini de yapacak. (Radikal, aa)