Bu gurur İTÜ'ye ait

Bu gurur İTÜ'ye ait
Bu gurur İTÜ'ye ait

Hindistan roketi, 1 kilo ağırlığındaki uyduyu yörüngesine gönderecek.

Türkiye'nin ilk küp uydusu uzaya fırlatıldı

 

İSTANBUL - Üç yıldan beri üzerinde çalışılan Türkiye’nin ilk küp uydusu,uzaya fırlatıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü tarafından Türkiye’de üretilen ‘İTÜpSAT1’, Hindistan’dan uzaya yollandı.

Türkiye saatiyle 09.21’de Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) tarafından Sriharikota kentinden PSLV C-14 roketi ile uzaya fırlatılan "İTÜpSAT1", yine Türkiye saati ile 09.41’de yerden 720 kilometre yüksekteki yörüngesine ulaştı.
Türkiye uydusuna ek olarak Hindistan tarafından üretilen Oceansat-2 uydusu yanında 4 Alman ve 1 İsviçre uydusunu da yörüngeye götüren PSLV C-14 roketinin fırlatılışı, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi laboratuvarından da canlı olarak izlendi.

10X10X10 santimetre ebatında, yaklaşık 1 kilogram ağırlığındaki uydu yerden 720 kilometre ötedeki yörüngesinde dönerken yerkürenin kıtasal fotoğraflarını çekerek yollayacak.  İTÜpSAT1, dünyayı yaklaşık 90 dakikada bir dönecek.
İTÜ Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, “İTÜpSAT1 bir VGA kameraya ek olarak sıcaklık, ivmelenme ve manyetik alan ölçümü yapan duyargalara sahip. Yer yüzeyinden 720 kilometre mesafeye yerleştirilecek olan İTÜpSAT1, dünyamızın kıtasal ölçekte resimlerini çekerek İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde proje ekibi tarafından kurulan yer istasyonuna iletecek. Sıcaklık, ivmelenme ve diğer bilgiler de düzenli olarak aktarılacak” dedi. (aa)