Bu hafta hava daha soğuk ve yağışlı

Bu hafta hava daha soğuk ve yağışlı
Bu hafta hava daha soğuk ve yağışlı

Hava sıcaklığı sıfıra düşen Edirne?de Selimiye Camii karlar altında güzelliğini pekiştirirken, Datça?da badem ağaçları çiçek açtı.

Balkanlardan gelen kar yağışı, batı bölgeleri etkilerken, hafta boyunca sağanak, kar ve soğuk hava bekleniyor

İSTANBUL - Türkiye, Balkanlar’dan gelen kar yağışı nedeniyle beyazlara bürünürken, bu hafta da hava soğuk ve yağışlı.

  • Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava, önce Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı vurdu. Gece saatlerinde kar yağışı nedeniyle Uzunköprü -Keşan ile İpsala -Tekirdağ yolunda zincir takmadıkları için kayan araçlar nedeniyle trafik bir süre kapalı kaldı.  Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Sislioba, Beğendik, Limanköy ve Sivriler köyleriyle ulaşım sağlanamıyor. Lüleburgaz -Babaeski arasında gece karla mücadele çalışmaları nedeniyle TEM Otoyolu bir süre trafiğe kapatılarak, ulaşım D- 100 karayolundan sağlandı. 
  • Trakya’daki kar yağışı önceki akşam saatlerinden itibaren Çanakkale’ye de ulaştı. Kar yağışı buzlanmaya neden olunca, Çanakkale -İzmir E -87 Karayolu’nda TIR’lar kayarak yolu kapattı. Bu sırada 25 kilometre boyunca konvoy oluştu. İntepe ile Ezine Taştepe mevkileri arasında yüzlerce araç iki saat süreyle yol alamadı. 
  • D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan kar yağışı ve sis ulaşımı olumsuz etkiledi. Bolu Dağı ’nda kar kalınlığı 7 santimetreye ulaşırken sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 10 metreye kadar düştü. Karayolları ekipleri Bolu Dağı güzergâhında güvenlik önlemleri aldı. 
  • Doğu Anadolu Bölgesi ’nde en soğuk gece, eksi 13 dereceyle Ardahan’da yaşandı. Sıcaklığın 2-3 derece arttığını belirten yetkililer, çığ tehlikesine karşı uyarıda bulundu. 
  • Antalya’nın Demre ilçesinde çıkan hortum, seraları vurdu. Yaklaşık 10 dakika etkili olan hortum, 20 dekara yakın kapalı serayı ve ürünleri yerle bir etti.
    Türkiye, yeni haftayı daha düşük sıcaklıklar ve karla geçirecek. Hafta boyunca tüm Türkiye’de yağış bekleniyor. Bugün Marmara, İç Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun batısında karla karışık yağmur ve hafif kar yağışı var. Karadeniz ve  Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu’da sağanak bekleniyor. Salı günü yağışlar doğuya kayacak. Çarşamba günü Batı Marmara ve Ege’de sağanak yağış, İç Anadolu’nun batısında ise karla karışık yağmur görülecek. Perşembe yağışlar orta ve batı bölgelere geri dönecek; hafta sonuna kadar kar yağışı bekleniyor. (Radikal, dha)